Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Zdjęcie
VI

Prowadnice hamulcowe - która prowadnica w jakim miejscu?

VI prowadnice hamulce

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 sebaqq6

sebaqq6
  • Nowy
  • 10 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.3
  • Wersja:ES
  • KM:154
  • Paliwo:PB
  • Rok:2001
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 19:05, 12.12.2020

Witam. Ostatnio przy zmianie przednich tarcz na hamulcach zauważyłem, że prowadnice zacisków są dość wypracowane (spore luzy). Zauważyłem, że prowadnice różnią się tz. jedna jest z gumką która wchodzi w jarzmo a druga bez (nie mówię o harmonijkach). Również różnią się 'łebkiem'. Jedna jak i drugą da się zamieniać miejscami.

 

1. Prowadnica z gumką powinna znajdować się na górze czy na dole jarzma? 

2. Czy prowadnice należy nasmarować smarem (oczywiście tym specjalistycznym)? Spotykałem się z różnymi wypowiedziami w internecie.

3. Jakie zadanie spełnia ta gumka na prowadnicy?

 

Z góry dziekuję za odpowiedź, nie mam pewności czy hamulce są oby na pewno dobrze złożone. Nowe prowadnice już i mam i chce je założyć tak jak fabryka to przewidziała. Japancars.ru nie odróżnia tych prowadnic, natomiast w ESM nie mogę tego namierzyć. 


  • 0

#2 cobradope

cobradope
  • Nowy
  • 6 postów
  • Skąd:Bisztynek
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2000
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 10:34, 31.12.2020

Gumka na prowadnicy to tłumik drgań. Oczywiście że trzeba dać smar na prowadnice, inaczej to chodzić nie będzie :) Oczywiście smar specjalny do prowadnic hamulcowych. A odnośnie tego gdzie powinny iść poszczególne prowadnice mogę być w błędzie ale chyba nie ma to większego znaczenia. Niech ktoś inny się wypowie :P


  • 0

#3 lipson

lipson
  • Klubowicz
  • 913 postów
  • Skąd:KUJ-POM
  • Silnik:mam
  • Wersja:LS, AP1
  • KM:220, 240
  • Paliwo:PB
  • Rok:9700
  • Nadwozie:CE7, AP1
Reputacja: 29
Super

Napisano 12:13, 01.01.2021

Cześć,

Prowadnica z gumką na dole.

W ESM 19-A-16

Pozdrawiam.


  • 1

#4 Lukasz_wrocek

Lukasz_wrocek
  • Forumowicz
  • 680 postów
  • Skąd:Wrocław
  • Silnik:1.8
  • Wersja:es
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:2001
  • Nadwozie:sedan lift
Reputacja: 4
Neutralna

Napisano 11:31, 02.01.2021

I w Esm i w katalogu są 2 gumki - - i na dole i na górze ...

Trzeba posmarować

Funkcja uszczelniacza - co by syf do środka się nie dostawał. Zacisk pływa na tych prowadnicach - poczytaj o tematach że hamulec nie odbija

 

https://japancars.ru...&nplblk=B__2201


Użytkownik Lukasz_wrocek edytował ten post 11:36, 02.01.2021

  • 0

#5 lipson

lipson
  • Klubowicz
  • 913 postów
  • Skąd:KUJ-POM
  • Silnik:mam
  • Wersja:LS, AP1
  • KM:220, 240
  • Paliwo:PB
  • Rok:9700
  • Nadwozie:CE7, AP1
Reputacja: 29
Super

Napisano 08:40, 03.01.2021

Łukasz, tu chodzi o gumkę (tulejkę) prowadnicy a nie o osłonki.

Zaznaczyłem na czerwono.

897db1d347c23eff.jpg


Użytkownik lipson edytował ten post 08:42, 03.01.2021

  • 1

#6 grand24

grand24
  • Forumowicz
  • 26 postów
  • Skąd:Żary
  • Silnik:1.8
  • Wersja:iLS
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:2002
  • Nadwozie:cg8
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 11:29, 04.01.2021

Na górze jarzma.


  • 0

#7 slawex9

slawex9
  • Forumowicz
  • 930 postów
  • Skąd:Złoczew/Łódź/Wieluń
  • Silnik:2.0
  • Wersja:LS
  • KM:147
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2002
  • Nadwozie:CG9
Reputacja: 12
Dobra

Napisano 13:21, 04.01.2021

To może żeby zaraz ktoś nie podłapał że na dole i uznał to za zasadę bo zacznie w innych tematach w błąd wprowadzać. Prowadnica z gumką (Prowadnica z tłumikiem drgań) jest zależna od kierunku atakującego tarczy na zacisk. Inaczej jest w przypadku zacisków "z przodu tarczy" a inaczej "z tyłu tarczy" choć są też wyjątku ale to już mówimy wtedy o konkretnych przypadkach z czego zacisk wtedy się różni od takiego standardowego budową lub kierunkiem mocowania ale to już jest poza tematem accorda. 


  • 0

#8 slawex9

slawex9
  • Forumowicz
  • 930 postów
  • Skąd:Złoczew/Łódź/Wieluń
  • Silnik:2.0
  • Wersja:LS
  • KM:147
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2002
  • Nadwozie:CG9
Reputacja: 12
Dobra

Napisano 13:55, 04.01.2021

I w Esm i w katalogu są 2 gumki - - i na dole i na górze ...

Trzeba posmarować

Funkcja uszczelniacza - co by syf do środka się nie dostawał. Zacisk pływa na tych prowadnicach - poczytaj o tematach że hamulec nie odbija

 

https://japancars.ru...&nplblk=B__2201

 

I tutaj też skoryguję trochę wypowiedź. 

Od cofnięcia tłoczka jest gumka wewnętrzna w zacisku w rowku trapezowym (lub trapezowa gumka zależnie od zacisku). Ona powoduje cofnięcie się tłoczka. Jeśli jest wypracowana to tłoczek nie będzie się odpowiednio cofał, ale są też dalsze czynniki czyli korozja i syf między tą gumką a osłoną pyłową tłoczka która to też ograniczy mu możliwość cofania się. 

Kolejnym uszkodzeniem powodującym  nie "brak odbijania" a koszenie się zacisku i klocków co prowadzi do nierównego wycierania klocków, klinowania się klocka w jarzmie , zużycia 1 klocka,  zacieranie się prowadnic (zazwyczaj 1 prowadnicy) oraz usterkę prowadnicy i gniazda w jarzmie jest właśnie nieodpowiedni serwis prowadnic. A w tym temacie znów jest kilka baaardzo często popełnianych błędów np. 

Brak wyczyszczenia odpowiednio jarzma oraz blaszek prowadzących (jeśli występują) - szczotka druciana zazwyczaj nie wystarcza szczególnie na starą narośniętą rdzę. 

Nieodpowiedni środek do smarowania nie wiem dlaczego ale już regenerowałem sporo zacisków z wciśniętym smarem miedziowym.... 

Brak dokładnego wyczyszczenia starego środka 

Zbyt duża ilość (nawet odpowiedniego środka). 

Uszkodzone osłony prowadnic (zarówno mechaniczne uszkodzenia jak i termiczne + czasem chemiczne ale to rzadko). 

No i nawet błędne założenie prowadnicy i nie mówię tutaj o tym czy ktoś zamienił górną z dolną, założenie prowadnicy nie polega tylko jak jej wciśnięciu ale też odpowiednim ustawieniu - wkładając prowadnicę sprawdzamy w jakim zakresie pracuje, w którym miejscu ma punkt spoczynku bo od tego zależy czy będzie trzeba dołożyć pasty czy też trochę jej odjąć. 


Użytkownik slawex9 edytował ten post 13:57, 04.01.2021

  • 1

#9 lipson

lipson
  • Klubowicz
  • 913 postów
  • Skąd:KUJ-POM
  • Silnik:mam
  • Wersja:LS, AP1
  • KM:220, 240
  • Paliwo:PB
  • Rok:9700
  • Nadwozie:CE7, AP1
Reputacja: 29
Super

Napisano 18:12, 04.01.2021

To może żeby zaraz ktoś nie podłapał że na dole i uznał to za zasadę bo zacznie w innych tematach w błąd wprowadzać. Prowadnica z gumką (Prowadnica z tłumikiem drgań) jest zależna od kierunku atakującego tarczy na zacisk. Inaczej jest w przypadku zacisków "z przodu tarczy" a inaczej "z tyłu tarczy" choć są też wyjątku ale to już mówimy wtedy o konkretnych przypadkach z czego zacisk wtedy się różni od takiego standardowego budową lub kierunkiem mocowania ale to już jest poza tematem accorda. 

Z całym szacunkiem, temat dotyczy konkretnego modelu. Jeśli teraz Ty zaczniesz go rozwijać o przykłady z innych modeli to zaczniesz wprowadzać mniej świadomych w błąd. Już sami nie będą wiedzieli komu wierzyć.

Fajnie, że masz wiedzę i chcesz się nią dzielić, ale tutaj pytanie było sprecyzowane i nie ma sensu robić zamętu.

Pozdrawiam.


  • 0

#10 slawex9

slawex9
  • Forumowicz
  • 930 postów
  • Skąd:Złoczew/Łódź/Wieluń
  • Silnik:2.0
  • Wersja:LS
  • KM:147
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2002
  • Nadwozie:CG9
Reputacja: 12
Dobra

Napisano 09:45, 05.01.2021

No tak tylko zerknij sobie na odpowiedź choćby grand24 pod Twoim postem. Mimo iż wstawiłeś rysunek do konkretnego modelu i nawet zaznaczyłeś to i tak wpadła odpowiedź sprzeczna bez uzasadnienia która pewnie wzięła się z jakiegoś innego tematu bądź innego forum bo gdzieś musiał kolega usłyszeć/przeczytać i pewnie tam też nikt mu nie doprecyzował i tak oto mamy bzdurną odpowiedź która trafiła do nas. Wiele porządkowałem tematów tu na forum i niestety wiem, że nie ważne jakiego modelu się dotyczy to ludzie z tematów kopiują odpowiedzi mimo że w innym modelu jest zupełnie inaczej to wprowadzają dalej w błąd, stąd moje wyjaśnienie. Tak jak np. smar miedziowy czy właśnie wyżej wymienione prowadnice zerknij tu po forum a będziesz w temacie hamulca miał tego pełno, w żadnym temacie nikt nie uzasadnił i później tworzą się niepotrzebnie kolejne. 


Użytkownik slawex9 edytował ten post 09:47, 05.01.2021

  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VI, prowadnice, hamulce

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq