Skocz do zawartości


RODO w HAKP

przyciemnianie szyb


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
226 odpowiedzi w tym temacie

#31 accord034

accord034
  • Klubowicz
  • 3481 postów
  • Skąd:Wilkowice, Bielsko
  • Silnik:K24
  • Wersja:TypeS
  • KM:200 i troszki
  • Paliwo:PB
  • Rok:2006
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 22
Super

Napisano 16:19, 10.02.2010

Nie zgadzam sie i juz :-)

Bylo o tym glosno przeciez.


o znalazlem cos http://www.roadlook....-bezprawne.html

I wszystko jasne.
  • 0

#32 zibi

zibi
  • Forumowicz
  • 164 postów
  • Skąd:Lublin / IRL
  • Silnik:2,2
  • Wersja:Executive
  • KM:147
  • Paliwo:ON
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CN1
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 20:41, 10.02.2010

kruQ napisał:
" wg prawda mogą zabrać dowód za szyby"
Polski policjant nie może mi zabrać irlandzkiego dow.rej.
  • 0

:B Pozdrowionka :B
-----------------------------------------------------------------


Niech będzie błogosławiony człowiek , który
nie mając nic do powiedzenia powstrzymuje się
od ubrania tego faktu w słowa


#33 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 21:00, 10.02.2010

obywatele innych krajów dostają tylko mandaty i muszą je na miejscu płacić bądz nimi zatrzymuja dowód kolega jak był w szwajcarii to za predkosc go zatrzymali i że nie miał kasy przy sobie to chcieli mu prawko zatrzymać do czasu zapłaty.. więc nie wiem jak leci to dalej..
  • 0

#34 maGr

maGr
  • Forumowicz
  • 204 postów
  • Skąd:Zielona Góra
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 21:06, 10.02.2010

a jak to jest z lustrzanka? bo słyszałem że nie można w ogóle... a w aerodeku miałem lekko ściemnione i na to lustro, tylko w tylnich ofc i nigdy nic nie mówili
  • 0

#35 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 21:10, 10.02.2010

z tego co słyszałem to nie możesz mieć lustra chyba że auto wyjechało z fabryki takie tzn nie możesz mieć lustra na tylniej szybie bo auto jadace za Toba w nocy samo by się oślepiało :mrgreen: więc tylko z fabryki musiało takie wyjechać z tego co słyszałem/pytałem ;-)
  • 0

#36 Mikolaj

Mikolaj
  • Forumowicz
  • 3396 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:146
  • Paliwo:ON
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 4
Neutralna

Napisano 23:27, 10.02.2010

kruQ napisał:
" wg prawda mogą zabrać dowód za szyby"
Polski policjant nie może mi zabrać irlandzkiego dow.rej.


Przeczytalem sobie dzis kodeks drogowy, moze zabrac, w przypadku gdy auto stwarza zagrozenie w ruchu, mialo wypadek itd. Najpierw przetrzymuje go policja, potem oddaje przedstawicielstwu panstwa.
  • 0

Accord i-CTDi Sport Sedan 2007
Jazz 1.4 ES 2002
CB600F Hornet 2009


#37 zibi

zibi
  • Forumowicz
  • 164 postów
  • Skąd:Lublin / IRL
  • Silnik:2,2
  • Wersja:Executive
  • KM:147
  • Paliwo:ON
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CN1
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 01:56, 11.02.2010

obywatele innych krajów dostają tylko mandaty i muszą je na miejscu płacić bądz nimi zatrzymuja dowód


nie jestem obywatelem innego kraju

Przeczytalem sobie dzis kodeks drogowy, moze zabrac, w przypadku gdy auto stwarza zagrozenie w ruchu, mialo wypadek itd. Najpierw przetrzymuje go policja, potem oddaje przedstawicielstwu panstwa.


przyciemnione szyby do tych kryteriów raczej nie pasują

W europie poza polską oczywiście nikt nie robi problemu z przyciemnionych szyb , tylko w polsce policja utrudnia życie kierowcom takich aut :k
I tym poraz kolejny udowadniamy iz daleko nam do "europy"
  • 0

:B Pozdrowionka :B
-----------------------------------------------------------------


Niech będzie błogosławiony człowiek , który
nie mając nic do powiedzenia powstrzymuje się
od ubrania tego faktu w słowa


#38 Mikolaj

Mikolaj
  • Forumowicz
  • 3396 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:146
  • Paliwo:ON
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 4
Neutralna

Napisano 09:10, 11.02.2010

zibi, nie pisalem, ze chodzi o szyby, tylko o fakt, czy moze zabrac w ogole.
  • 0

Accord i-CTDi Sport Sedan 2007
Jazz 1.4 ES 2002
CB600F Hornet 2009


#39 Glinuś

Glinuś
  • Forumowicz
  • 3403 postów
  • Skąd:Nie ważne
  • Silnik:0/1
  • Wersja:E
  • KM:120
  • Paliwo:PB
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 10:04, 11.02.2010

Panowie i Panie widzę,że temat ładnie się rozwija,ale dalsza dyskusja nie jest potrzebna,bo przepisy obowiązujące w Polsce są jednoznaczne i dla wszystkich bez względu na to z jakiego kraju przyjedzie:
Przepisy bezwzględnie zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz bocznych przednich wprowadzając minimalną przepuszczalność światła ( szyba czołowa przepuszczalność nie mniejsza niż 75% potwierdzona homologacją, szyby boczne przednie przepuszczalność nie mniejsza niż 70 % potwierdzona homologacją). Szyby te mogą być przyciemniane jedynie przez producenta, gdyż nie ma możliwości przeprowadzenia badań na zgodność z wymaganiami Regulaminu R43 ECE na próbkach jednostkowych. Przepisy zezwalają natomiast przyciemniać pozostałe szyby lecz tylko pod warunkiem iż pojazd wyposażony jest w dwa lusterka zewnętrzne (prawe i lewe). Należy również pamiętać, iż w przypadku oklejenia ww. szyb należy posiadać przy sobie i okazać przy kontroli drogowej „Zaświadczenie o instalacji folii samochodowej”, w którym znajdować się powinny następujące dane:

- data instalacji,

- nazwa/nazwisko właściciela pojazdu,

- marka pojazdu,

- nr nadwozia/rejestracji pojazdu,

- typ folii,

- nr oznakowania (zgodny z oznakowaniem na szybach i z numerem Świadectwa z badań),

- pieczęć i podpis zakładu wykonującego usługę.



Format tego zaświadczenia powinien być wielkości nadającej się do przechowania z innymi dokumentami samochodu (dowód rejestracyjny itp.)



Policjanci w czasie codziennej służby kontrolując pojazdy zwracają uwagę na wszystkie czynniki mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Do rozważnych kierowców zwracamy się z apelem aby poodklejali folię z szyb przednich bocznych i czołowych co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów po kontroli policyjnej. Za przyciemnianie szyb przednich bocznych i czołowej policjant zatrzyma dowód rejestracyjny oraz może nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł.

Podstawy prawne:

Rozporządzenie MTiGM z 1 kwietnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 44, poz. 432)



Regulamin Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ nr 43 i 46

Pismo BW/720/2002 z dnia 22.04.2002 roku Instytut Szkła i Ceramiki Oddział Zamiejscowy w Krakowie.

Wczoraj przeprowadziłem rozmowę z trzema "pieczarkami" którzy zgodnie potwierdzili fakt,iż w przypadku nie zastosowania się do powyższych przepisów przez obcokrajowca,lub pojazdu z innego kraju grozi nam zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i wysłanie go do odpowiedniego najbliższego konsulatu.Faktem jest to,iż policjanci nie podchodzą do tego tak rygorystycznie (nie będę wyjaśniał dlaczego bo to indywidualna postawa każdego policjanta).Istnieje też pewne ustępstwo,a mianowicie jeżeli taki pojazd jest przejazdem przez RP i to się udowodni-policjanci nie wyciągną żadnych restrykcji.
Proszę się więcej nie kłócić w tym temacie,bo Policja ma możliwości,lecz nie każdy Policjant to wykorzystuje (wiadomo jak jest) i radę mam jedną:nie wk......policjanta i będzie ok (on też może mieć gorszy dzień :mrgreen: )
Ps.dla wszystkich Kolegów z poza RP życzę szerokości i jak najmniejszej liczby kontroli drogowych.
  • 0

#40 maGr

maGr
  • Forumowicz
  • 204 postów
  • Skąd:Zielona Góra
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 10:17, 11.02.2010

Glinuś to nam krajowym tego nie życzysz? :mrgreen:
  • 0
www.posadzki.betonowe.zgora.pl

#41 Glinuś

Glinuś
  • Forumowicz
  • 3403 postów
  • Skąd:Nie ważne
  • Silnik:0/1
  • Wersja:E
  • KM:120
  • Paliwo:PB
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 10:19, 11.02.2010

:k Przepraszam wszystkim szerokości i jak najrzadszych (najlepiej wcale) kontroli drogowych :ok
  • 0

#42 malin_f1

malin_f1
  • Forumowicz
  • 1165 postów
  • Skąd:Polska
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 20:05, 23.02.2010

OK a dają mandaty za przednie boczne czy zazwyczaj jak się jest grzecznym to sam dowód zabierają :?: Pytam bo chcę cały samochód przyciemnić no i dowód to mi mogą co tydzień sobie zabierać bo to mnie nie zaboli :mrgreen: natomiast chciałbym uniknąć za to mandatu bo wtedy już taniej będzie zerwać przy policjancie i potem ponownie trzeba będzie oklejać... jak to bywa czy zazwyczaj zadowalają się zabraniem dowodu :?:
  • 0
F1

#43 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 21:42, 23.02.2010

Malin odświeżył temat to sobie przeczytałem i widzę, że Mikołaj dwa razy dał link do artykułu powołującego się na konwencję wiedeńską, ale jakoś dalej pojawiają się informacje, że jest inaczej.
Dlatego zachęcam do poczytania, oto link tutaj link

Warto poczytać nie tylko ze względu prawo obowiązujące przyjezdnych, ale na to co nam konwencja daje jak jesteśmy za granicą autem na polskich tablicach.

Jak komuś nie chce się klikać w link to proszę cytat:

Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają.


  • 0

#44 maGr

maGr
  • Forumowicz
  • 204 postów
  • Skąd:Zielona Góra
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 22:49, 23.02.2010

tylko ja nie kumam tego z jakiej racji mandat skoro usuwasz usterkę na miejscu...
  • 0
www.posadzki.betonowe.zgora.pl

#45 malin_f1

malin_f1
  • Forumowicz
  • 1165 postów
  • Skąd:Polska
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 22:54, 23.02.2010

tylko ja nie kumam tego z jakiej racji mandat skoro usuwasz usterkę na miejscu...


o to chodzi żeby zawsze dowód zabierali bez mandatu jak coś... bo wtedy 20zł i folia zostaje na miejscu tylko to się nie kalkuluje jak mandat dadzą... no chyba że taki za 50zł :mrgreen:
Więc pytam czy zabranie dowodu może (ale nie musi) zbiegać się z mandatem :?: czy to wszytko jest w gestii policjanta?
  • 0
F1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq