Skocz do zawartości


RODO w HAKP

CB - kilka pytań


Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 19:18, 31.05.2009

Aloha,

jako że mój detektor suszarek odmówił dalszej współpracy, poważnie zastanawiam się nad zakupem CB radia. Nie miałem z tym nigdy do czynienia, dlatego proszę o radę.
Jakie radio kupić? Jaką antenę do tego? Gdzie to wszystko zamontować i wystroić? Na co zwrócić szczególną uwagę i czego nie pozwolić zrobić montażyście :)
Mieszkam na śląsku, ale dość często bywam w Łodzi i Wawie, więc tam też mogę podjechać na jakiś montaż.
Szukam zestawu dobrego, sprawdzonego ale niekoniecznie najdroższego :)

Ostatnie pytanie - czy są do CB anteny chowane ? Tak jak w przypadku anten radiowych w niektórych autkach ?? Jak na razie troche przeraża mnie jazda z 1,5metrowym czymś wystającym ponad dach mojego autka :)

z góry dzięki za podpowiedzi

pozdrawiam!

#2 skansen

skansen
  • Forumowicz
  • 204 postów
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 19:43, 31.05.2009

Ostatnie pytanie - czy są do CB anteny chowane ? Tak jak w przypadku anten radiowych w niektórych autkach ?? Jak na razie troche przeraża mnie jazda z 1,5metrowym czymś wystającym ponad dach mojego autka :)


Nie słyszałem o antenach chowanych automatycznie. Są natomiast anteny na podstawie magnetycznej, chowane przez użytkownika. Jeśli chodzi o wysokość anteny, to im wyższa, tym lepszy zasięg i mniej szumów.

#3 pablo.see

pablo.see
  • Forumowicz
  • 3079 postów
Reputacja: 46
Super

Napisano 19:46, 31.05.2009

Podaj:
-kwotę jaką chcesz wydać na radio i antenę
-musi być koniecznie na podstawie magnetycznej czy jesteś skłonny robić dziurkę w dachu?
-czy rozmiar radia jest istotny?
-mocno się boisz długiej anteny?

Z małych urządzeń polecam
-sunker elite three
-yosan pro110, 120

Z większych
-cobra 25/29
-Uniden 68/78

Co do anten
do 2m
-Santiago 1200
-sirio turbo 5000
do 1,5m
-sirio ML-145
-Sirio DV 27 S black
do 1m
-Sirio AS-100

Rady:
-nie warto przepłacać za Presidenta
-Uniden 520xl nie jest taki super
-antena "w dziurce" zapewnia lepsze osiągi
-długa antena i rf-gain zapewniają komfort użytkowania i dobre osiągi
-im dłuższa antena tym lepsze osiągi (skąd my to znamy panowie ;-) )
-wszystkie wynalazki typu ASQ lub ASC to marketingowy bełkot
-cb radio to nie komórka, szumieć musi

Jeśli chodzi o wysokość anteny, to im wyższa, tym lepszy zasięg i mniej szumów.

Nie prawda! Im dłuższa antena tym większe szumy. Szumy to też sygnał, tyle że niepożądany.


Poradnik dla początkujących
http://www.scyzoor.y...KrokpoKroku.pdf

Do zobaczenia na trasie.


#4 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 19:59, 31.05.2009

pablo.see, wstępnie oglądałem ceny sprzętów i powiedzmy, że mogę wydać 600-800zł na sprzęt.
Co do dziurawienia - jeśli już dziurawić to wolałbym podziurawić tyłek mojej Hani niż dach, w coupe taki wynalazek na dachu będzie wyglądał strasznie.
Rozmiar nie jest ważny - ważna jakość : ) Jak będzie małe to zamontuje pod deską albo w tej wnęce pod radiem, jak będzie większe to w podłokietniku.
Z tego co pamiętam z lekcji fizyki to antene dopiera się do długości fal, a za długa antena będzie łapać również śmieci, ale to tylko zapamiętany teoretyczny bełkot, praktyka często wygląda inaczej, więc zdam się na Wasze doświadczenie.

Długiej anteny się nie boję, zastanawia mnie tylko jak z taką wjeżdzać do garażu czy do garaży podziemnych... Ideałem byłaby dla mnie taka automatyczna, ale skoro nie ma takich to będe sobie inaczej radzić.

#5 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
Reputacja: 43
Super

Napisano 21:57, 31.05.2009

rzuć okiem na kilka wypowiedzi odnośnie CB - różne regiony Polski, różny sprzęt - ogólnie mały przegląd sytuacji http://accordklubpol...869e12620b7472e

#6 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 23:00, 31.05.2009

SebBialas możesz rozważyć użycie anteny helikalnej na przykład President Gamma 90 na magnesie o średnicy 16 cm.
Używam zestawu opisanego w poscie http://www.accordklu...p?p=32586#32586 -- powinieneś zmieścić się w swoim budżecie.

73
Witek

#7 mar_kow

mar_kow
  • Forumowicz
  • 78 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 07:25, 01.06.2009

Osobiście mam małe ręczne radio Alan 42 podłączane do gniazda zapalniczki z 1,5m anteną magnetyczną ML-145. === L I N K === Sprawdza się znakomicie. Potrzebuję go tylko w trasie, więc gdy niepotrzebne leży sobie w schowku.
Jeżeli chcesz mieć stałe radio to zaopatrz się w montowaną na stałe antenę z możliwością odkręcania "bata" - i nie zapominaj odkręcać bo szybko go stracisz... Natomiast nie przykręcenie końcówki i wciśnięcie nadawania może skutkować spaleniem diody mocy w nadajniku. (w lepszych radiach są zabezpieczenia ale czasami też nieskuteczne) Koszt naprawy znaczny nie uwzględniający gwarancji. Jeśli chodzi o zasięg (zazwyczaj droższy zestaw) - nie nastawiał bym się zbytnio, fakt że odbiór jest bardziej czysty. Kilka razy zdarzyło się że wysyłając zapytanie w eter otrzymałem odpowiedź "czysto było..." od policjantów którzy takie radia też posiadają :). Najlepiej pytać bezpośrednio mijających użytkowników wystających anten...
Podkreślam, że jest to tylko moje zdanie - każdy ma jakieś tam doświadczenie i własne potrzeby :)
Jak na razie zadowolony...:)

#8 ICI

ICI
  • Forumowicz
  • 49 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 18:16, 02.06.2009

Miałem ten sam problem co SebBiałas.
Moje rozwiązanie:
CB radio (u mnie President Walker) zmieściłem do podłokietnika rozcinając dno brzeszczotem. Walker jest stosunkowo dużym radiem i dość trudno go ukryć, dlatego trochę plastiku musiałem rozciąć (nie wyciąć tylko rozciąć).
Z anteną był największy problem. Z góry odrzuciłem "magnesy" dziury w dachu, czy uchwyty. Założyłem jak najmniej "suszarek do bielizny". Kosztem gorszego odbioru dało sie wykorzystać oryginalną antenę automatyczną w tylnym błotniku.
Da się to zrobić sposobem domowym, ale potrzeba trochę wiedzy na temat elektroniki.
Generalnie trzeba dorobić sobie Duplekser (niektórzy mylnie zwą to Splitterem). W efekcie mam tą samą antenę do radia FM i CB. Radio FM praktycznie niezauważa zmiany (Sonny), CB widzi krótką antenkę i ma zasięg rzędu 5 km co mnie osobiście wystarcza. Radio przy okazji "odszumiło" się w mieście z powodu słabszego sygnału.
W efekcie radio CB mam schowane, antena chowa się automatycznie po wyłączeniu radia FM lub CB, tylko "gruszkę" mikrofonu muszę co najwyżej przykryć szmatą jak wychodzę.
Na zewnątrz brak oznak posiadania CB.
Zainteresowanych elektroników zapraszam na priva. Oczywiście na potrzeby własne, nie handlowe.
ici

[ Dodano: 2009-06-02, 19:38 ]
Dla zainteresowanych: rado FM może normalnie pracować podczas nadawania CB. Słabsze stacje FM troszkę szumią podczas mówienia do mikrofonu, ale to przecież nie jest problem przez te kilkanaście sekund nadawania. Silne stacje jak np Trójka nie zauważają nadawania.
Ja zmusiłem się do wersji prostej Dupleksera, gdyby komuś chciało się popracować dłużej, można jeszcze trochę więcej wycisnąć z fabrycznej anteny automatycznej i polepszyć odbiór "przedłużając" ją cewką. Z drugiej strony to znów nie jest za mocno wskazane ze względu na poziom szumów które i tak się wycina Squelchem.
Dla dociekliwych polecam nie sprawdzony praktycznie pomysł przedłużenia anteny cewką i wystawienia przedłużacza prętowego na stałe zamiast "kapselka" - taki: teleskop + cewka + pręt.
W takim układzie można by uzyskać niezłe osiągi.

Ucinając dywagacje, typu: "Moja magnesówka jest lepsza" informuję wszystkich razem i z osobna, że:
Moim podstawowym założeniem było max schować radio i antenę kosztem nawet pogorszenia zasięgu ale w granicach praktycznej akceptowalności w użytkowaniu.
Parkuję na ulicy w takich miejscach, że lepiej nie zdradzać co mam w środku.
Wysiadanie z samochodu i chowanie "magnesówki" do bagażnika było by istotną informacją dla bystrych oczu. A na chowanie anteny na km przed postojem i ponowne jej potem wyciąganie - jestem za leniwy.

#9 pablo.see

pablo.see
  • Forumowicz
  • 3079 postów
Reputacja: 46
Super

Napisano 19:36, 02.06.2009

Kolego, powiedz mi jaki SWR uzyskujesz na tej antenie.

Do zobaczenia na trasie.


#10 ICI

ICI
  • Forumowicz
  • 49 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 21:52, 02.06.2009

Udało mi się zejść poniżej 3 dB, co w tych warunkach uważam już za sukces i dałem sobie spokój. Wstępnie zakładam, że z cewką wydłużającą, można by się pokusić o zestrojenie dokładniejsze ze współczynnikiem fali odbitej na poziomie poniżej 2 dB, ale nie chce mi się już dalej grzebać. Ale ceweczkę już sobie policzyłem na sucho. Można by się było bawić jeszcze w strojenie kablem, ale też mi się już nie chce.
Ja słyszę, mnie słyszą, antena chowa się do dziury - dla mnie wystarczy.

#11 Kitos

Kitos
  • Forumowicz
  • 149 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 06:52, 21.08.2009

ostatnio dokonałem zakupu Harry II asc + Ohio i wstępnie jestem zadowolony
faktycznie tak jak różni ludzie piszą, ASC zbyt dużo wycina i mam obawy czy bym usłyszał na trasie to co powinienem, ale zawsze jest manual :)
generalnie polecam
"The faster you go, the shorter you are. "

#12 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
Reputacja: 43
Super

Napisano 07:21, 21.08.2009

myślę że nie na tyle wycina, aby słyszeć kogoś z 2-3km bo ja nie widzę sensu nasłuchiwania opowieści z krainy 1000 i jednej nocy z 15km :))

#13 Kitos

Kitos
  • Forumowicz
  • 149 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 09:27, 21.08.2009

To prawda, ale skąd to wiedzieć z ilu km słyszę na asc? mógłbym się z jakimś znajomym bawić na osobnym kanale i testować, a tak to pozostaje metoda prób i błędów.
Jak dobrze dostroić rf gain i squelcha? słyszałem np:
rf gain na maxa, squelch otwieramy zaraz za granicę szumów i skręcamy rf gain do żądanej granicy by nie słyszeć zbyt dużo..

Jarek, mówisz, że ASC na trasie wycina do jakiś 2-3km? czy ja wiem czy to wystarczy by usłyszeć, że miśki stoją :roll: Wystarczyć wystarczy, tylko czy akurat ktoś na tym odcinku, w odpowiednim momencie ostrzeże ;-)
No nic w każdym razie zabawa jest przednia i póki co jeżdżę wolniej bo się bawię :mrgreen:
"The faster you go, the shorter you are. "

#14 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
Reputacja: 43
Super

Napisano 09:34, 21.08.2009

przed wyruszeniem w trasę pytam jak mnie słychać i gdzie na tej podstawie określam odległość. Oczywiście nie zawsze mam ustawione na ASC, ale bywa że tak.

#15 Wydobywczy

Wydobywczy
  • Forumowicz
  • 516 postów
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 18:45, 31.05.2012

:idea: Podbijam temat. Zastanawiam się nad założeniem do swojego Accorda CB.
Poczytałem forum i jakoś nie znalazłem tego czego szukałem :)

Zaznaczam że jestem kompletnym laikiem w temacie CB

1. Szukam porady jak i gdzie najlepiej zamontować CB. Mam acco z oryginalnym navi (mały schoweczek pod napędem DVD) chciałbym gdzieś ładnie wpasować CB.

2.Szukam zestawu z małym radyjkiem, krótka anteną, będę użytkował raczej codziennie.

3.Do pracy mam raczej blisko bo 17 km. Jednak jade droga krajowa gdzie dość często w wielu miejscach czai się policja i czasami są drobne utrudnienia.

4.Zestaw dla mnie powinien dobrze odbierać na nie dużym dystansie (2-5 km o ile to nie duży dystans), na wiekszym dystansie nie musi byc tak dobrze :B




IPB Skin By Virteq