Skocz do zawartości


RODO w HAKP

montaż wzmacniacza i wymiana głośników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
379 odpowiedzi w tym temacie

#346 bartek_bart

bartek_bart
  • Forumowicz
  • 401 postów
  • Skąd:Evesham UK/Grudziądz
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 19:39, 13.07.2013

Same pierdzenie i przestery nie uszkadzają głośników. Głośniki uszkadzają się mechanicznie lub termicznie na wskutek doprowadzenia do nich mocy przekraczającej moc dopuszczalną w danym czasie. Drugorzędną sprawą jest czy wtedy pierdzą czy nie.


zajrzyj choćby na SCA i poczytaj co mają do powiedzenia o przesterach i jego wpływie na głośniki ludzie którzy zajmują się car audio od wielu lat... Niestety ale przestery mogą uszkodzić głosniki...

[ Dodano: 2013-07-13, 20:41 ]

Przesterowany wzmacniacz o zbyt małej mocy nie jest w stanie uszkodzić głośnika o większej mocy.


miłej lektury http://audio.com.pl/...watowe-kolumny-
  • 0

2d1b2050706e5282m.jpg


#347 karutkowski

karutkowski
  • Forumowicz
  • 396 postów
  • Skąd:Łomża
  • Silnik:2.0
  • Wersja:EXE
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 19:45, 13.07.2013

Zawsze? Przykład: 150 watowy głosnik i 600 watowy wzmacniacz. Po roku grania nic się głośnikowi nie stało. Czary jakieś czy co?
  • 0

JVC KD-SH1000 -> Prolink Exclusive -> Audio Art 200.2 + Sony XM6020 -> Phase Evolution CFS 165.25 + tw Mission


#348 bartek_bart

bartek_bart
  • Forumowicz
  • 401 postów
  • Skąd:Evesham UK/Grudziądz
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 19:52, 13.07.2013

Niestety ale przestery mogą uszkodzić głosniki...

Grasz na gitarze? Ja tak, praktycznie non stop na przesterze. Głośnik się ma dobrze... szok? ;-)
Jeszcze raz: głośnik siądzie przez nadmiar mocy, termicznie albo mechanicznie - niezależnie od charakteru doprowadzonego do niego sygnału.


Dobra nie ma sensu ciągnać tej gadki bo widzę że masz wyrobiony pogląd i nic do Ciebie nie dociera. Nia gram na gitarze ale za to bawiłem się swgo czasu trochę car audio a teraz trochę home audio i wiem co mówią ludzie którzy zamuja się tym latami. Nikt mi nie powie że wmacniacz nie może być mocniejszy od głośników tylko musi być słabszy... jak pisałem wyzej w swoim car audio zasilałem suba 300wattowego prawie 500wattami i nic mu nie było grał w systemie pięknie a jakby dostał jeszcze 100watt tez by mu nic nie było.

przeczytałeś artykuł z linku ktory podesłałem?? kogoś kto się na tym zna czy dalej nie przyjmujesz tego do wiadomości i uważasz że wiesz lepiej bo grasz na gitarze i przester nie zabił Twoich kolumn??
  • 0

2d1b2050706e5282m.jpg


#349 karutkowski

karutkowski
  • Forumowicz
  • 396 postów
  • Skąd:Łomża
  • Silnik:2.0
  • Wersja:EXE
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 19:52, 13.07.2013

No właśnie. A niestety przewaga wzmacniacza wyższej i niższej mocy (obu dobrze wysterowanych) jest taka, że głośnik gra lepiej jak wzmacniacz ma zapas mocy chociażby z tego względu, że dalej mu do przekroczenia THD na poziomie 1%. Teraz to już chyba oczywiste, że wzmacniacz powinien mieć większą moc.
  • 0

JVC KD-SH1000 -> Prolink Exclusive -> Audio Art 200.2 + Sony XM6020 -> Phase Evolution CFS 165.25 + tw Mission


#350 bartek_bart

bartek_bart
  • Forumowicz
  • 401 postów
  • Skąd:Evesham UK/Grudziądz
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 19:56, 13.07.2013

Teraz to już chyba oczywiste, że wzmacniacz powinien mieć większą moc.


nie dla każdego niestety... Nie zawsze jest też to regułą dobre wzmaki w klasie A mają mniejszą moc a też dobrze sobie radzą z mocniejszymi głosnikami ale generalnie powinien być mocniejszy.
  • 0

2d1b2050706e5282m.jpg


#351 karutkowski

karutkowski
  • Forumowicz
  • 396 postów
  • Skąd:Łomża
  • Silnik:2.0
  • Wersja:EXE
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 19:57, 13.07.2013

Oczywiście, ale rozmawiamy o regułach, a nie o wyjątkach.
  • 0

JVC KD-SH1000 -> Prolink Exclusive -> Audio Art 200.2 + Sony XM6020 -> Phase Evolution CFS 165.25 + tw Mission


#352 bartek_bart

bartek_bart
  • Forumowicz
  • 401 postów
  • Skąd:Evesham UK/Grudziądz
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 20:15, 13.07.2013

Nie wiem gdzie widzisz brak kultury no chyba ze ruszylo Cie stwierdzenie ze nic do Ciebie nie dociera... Nigdzie Ci nie pojechalem ale jeslii czujesz sie urazony to przepraszam.

To nie jest mit tylko fakt. Co do Twojego sprzetu to sie kompletnie na nim nie znam wiec nie bede dyskutowal.Z tgo co piszesz to Twoj sprzet to 2w1 czyli glosnik wbudowany w wzmaka i moze to jest tak skonstruowane zeby wytrzymywalo przester. Jesli dobrze pamietam i sie nie myle to przesterowany wzmak powoduje uszkodzenie cewki glosnika. Nie odrazu ale w dluzszym czasie moze do tego doprowadzic.

Juz na koniec zeby nie ciagnac tego w nieskonczonosc bo i tak zawsze znajda sie rozne poglady dodam z wlasnego doswiadczenia w car audio ze przy zestawie jaki posiadalem ( odzeparowany przod i sub w bagazniku ) mialem 5 roznych wzmakow 4 kanalowych i calosc grala najlepiej z ostatnim ktory byl z nich najmocniejszy a jego moc przekraczala moc glosnikow. Z tym wzmakiem znieksztalcenia w glosnikach pojawialy sie bardzo pozno i mozna bylo sluchac glosno bez utraty jakosci. Dzwiek byl szybki sprezysty dynamiczny, bas zroznicowany a sub bardzo dobrze kontrolowany i wzmak nie pozwalal mu na latanie jak szmacie na wietrze.

Wnioski niech juz kazdy sobie sam wyciaga. Pozdro
  • 0

2d1b2050706e5282m.jpg


#353 93karol

93karol
  • Forumowicz
  • 2815 postów
  • Skąd:Stalowa Wola/Tarnobrzeg
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Execiutive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 31
Super

Napisano 16:45, 16.07.2013

witam
Chciałem zapytać w sprawie wzmaka i glosnków
tył mam napedzany wzmakiem jensen 400w
mostek na sub 200w rms?
a na głosniki po 100w rms wychodzi??
tak mnie zapewniał sprzedawca czy to tak jest czy to moc max i wcale tak nie gra jak pisze?
i w takim razie jakie głośniki były najbardziej odpowiednie zwłaszcza SUb... bo mam malutka tube o mocy max coś ok. 200w
no i jak siedze w bagażniku to jest dzwiek a w kabinie to juz tak słychac ze coś tam buczy ale bez szału... no i głosniki w połce siedza kenwood http://www.kenwood.e...ular/KFC-E1730/ musze przyznac ze graja dosyc basowo... czy mozliwe ze te gwizdki mogły juz zakonczyc żywot?
  • 0
Podkarpacie i okolice :) Szukasz Pomocy? Sprawdź Działy Regionalne.

#354 Ellipsis

Ellipsis
  • Forumowicz
  • 774 postów
  • Skąd:PL
  • Silnik:2.0
  • Wersja:SkyPassion
  • KM:165
  • Paliwo:PB
  • Rok:2014
  • Nadwozie:HB
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 22:36, 16.07.2013

Tak sie sklada ze tez gram na gitarze el. i basowej. Przester nie uszkodzi glosnika bo masz piec przystosowany do przesteru, pograj na duzej glosnosci mocnym distortion na piecu basowym z jakas kostka czy multi, zobaczymy ile glosnik wytrzyma.

Takze kolumne glosnikowa w domowym systemie KD/Hi FI czy glosniki w aucie jak najabrdziej mozna rozwalic slabym wzmacniaczem ktory w wysokich poziomach glosnosci bedzie produkowal znieksztalcenia ktore zabija glosniki.
  • 0

Jest : Honda CBR 600 RR i inne... 

Była : Honda Accord 2.2 I-CTDI FL


#355 bartek_bart

bartek_bart
  • Forumowicz
  • 401 postów
  • Skąd:Evesham UK/Grudziądz
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 23:26, 16.07.2013

93Karol nie sadze zeby talen wzmak mial 100rms na kanal. To bardzo budzetowy sprzet. Mialem wzmaka phase linear opus 4 ktory mial 100rms na kanal ale w mostku dawal 475rms. Nie patrz na to co gadal sprzedawca bo czesto sie nie znaja. Wpisz w google mafke i model wzmaka a sie dowiesz ile ma mocy.
  • 0

2d1b2050706e5282m.jpg


#356 karutkowski

karutkowski
  • Forumowicz
  • 396 postów
  • Skąd:Łomża
  • Silnik:2.0
  • Wersja:EXE
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 10:13, 17.07.2013

A ja mam test na to, ze przester zabija. Jesli twierdzisz ze nie to podbij bas na maksa na swoim wzmacniaczu i uzywaj go na makismum jego mozliwosci. Ten podbity bas to bedzie nic innego jak wiekszy przester. Ciekawe jak dlugo pogra taki glosnik?
  • 0

JVC KD-SH1000 -> Prolink Exclusive -> Audio Art 200.2 + Sony XM6020 -> Phase Evolution CFS 165.25 + tw Mission


#357 93karol

93karol
  • Forumowicz
  • 2815 postów
  • Skąd:Stalowa Wola/Tarnobrzeg
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Execiutive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 31
Super

Napisano 21:30, 17.07.2013

bartek_bart,

A co sądzisz o głosnikach i co polecisz do bagażnika pod ten wzmak?
  • 0
Podkarpacie i okolice :) Szukasz Pomocy? Sprawdź Działy Regionalne.

#358 bartek_bart

bartek_bart
  • Forumowicz
  • 401 postów
  • Skąd:Evesham UK/Grudziądz
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 00:05, 18.07.2013

bartek_bart,

A co sądzisz o głosnikach i co polecisz do bagażnika pod ten wzmak?


Nie znam Twojegi budzetu wiec co moge poradzic. Nie wiem jakie masz podejscie do sprzetu ale ja np wole uzywany a lepszy niz nowa cienizne. Bede szcery te glosniki to masowa budzetowka nic specjalnego a do tego 3 drozna konstrukcja. Co do basu to jakas tam tube bym sobie tez odpuscil bo to kozna wozic w polonezie jak sie jedzie na disco do remizy :mrgreen: . Najlepszym rozwiazaniem jest sub chociazby maly 10cali w 20l skrzynce z mdf.

Jak dla mnie glosniki w polce to blad... a do tego jeszcze 3 drozne. Nie wiem po co do tego jeszcze tuba w bagazniku. Albo jedno albo drugie. Powtorzesie po raz kolejny bo juz to pisalem w innych tematach. Scene buduje sie z przodu a nie za plecami. Na koncercie tez nie stoi sie tylem do sceny. Wyglusz drzwi daj na przod zestaw odseparowany nie musi byc super drogi. Moze cos byc z hertza, helixa, powerbass z tych tanszych. Tweetery nie trzeba od razu zabudowywac w slupkach. Mozna przykleic do trojkatow od lusterek na poczatek a do tego skrzyneczka z 10calowym glosnikiem i bexzie gralo az milo. Bedzie i jakas tam jakosc i glosno tez da rade zagrac. Tylko ten jensen bedzie wtedy najslabszym ogniwem.
  • 0

2d1b2050706e5282m.jpg


#359 93karol

93karol
  • Forumowicz
  • 2815 postów
  • Skąd:Stalowa Wola/Tarnobrzeg
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Execiutive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 31
Super

Napisano 10:57, 19.07.2013

o przodzie mysle własnie głuszyc drzwi i zestaw od separowany..
ale tył chciałbym tez zestroc zeby miło było wsiaść...

ale mowisz ze albo sub albo półka? jedno i drugie nie moze byc?
chodzi mi o to zeby bassu nie było zbyt duzo a odpowienia jego dawka bo wiem z te głosniki w połce nigdy tak nie zagraja jak sub..
tuba to jest przejścówka szukam jakies dobrej skrzyni... ale no nie wiem co jest aktualnie dobre;/ jakbyś mogł cos polecic to by było swietnie;)
aa i jeszcze czego uzyc do głuszenia, przeglądałem allegro i tam sa rózne te maty jaka jest najlesza i nie najdroższa?
  • 0
Podkarpacie i okolice :) Szukasz Pomocy? Sprawdź Działy Regionalne.

#360 bartek_bart

bartek_bart
  • Forumowicz
  • 401 postów
  • Skąd:Evesham UK/Grudziądz
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 14:50, 19.07.2013

o przodzie mysle własnie głuszyc drzwi i zestaw od separowany..


i tego się trzymaj

ale tył chciałbym tez zestroc zeby miło było wsiaść...


Daj sobie z tym spokój. zamiast pakować kasę w jakieś 3 drożne głośniki kup lepszy wzmak. Jak dobrze zrobisz przód to oprócz suba w bagażniku nic tam nie będziesz potrzebował więcej.

ale mowisz ze albo sub albo półka? jedno i drugie nie moze byc?
chodzi mi o to zeby bassu nie było zbyt duzo a odpowienia jego dawka bo wiem z te głosniki w połce nigdy tak nie zagraja jak sub..


to jest bez sensu bo głośniki w półce używają bagażnika jakby obudowy żeby wytwarzać jakieś ciśnienie a sub w bagażniku też będzie pompował. Co za dużo to nie zdrowo :mrgreen: trzymaj się opcji tylko sub

tuba to jest przejścówka szukam jakies dobrej skrzyni... ale no nie wiem co jest aktualnie dobre;/ jakbyś mogł cos polecic to by było swietnie;)


wszystko zależy od kasy. Ja miałem Jl audio 10w3v3 ( 10cali ) w skrzynce ok 19-20 litrów i robiło robotę a grało w sedanie VII gen

aa i jeszcze czego uzyc do głuszenia, przeglądałem allegro i tam sa rózne te maty jaka jest najlesza i nie najdroższa?


też zależy od kasy bo maty są różne za rożne pieniądzę. Ja miałem STP silver i mogę je polecić bo są dobre i dobrze się je kładzie a do tego nie robią się super twarde w zimę jak niektóre z tych najtańszych.
  • 0

2d1b2050706e5282m.jpg





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq