Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Wyposażeni w gaśnice i apteczkę?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 17:40, 08.04.2010

Witam wszystkich.
Niewinem czy to dobry temat do tego działu jak nie to proszę przenieść.
A więc czy ktoś się oriętuje w przepisach jak to jest z tym wyposażeniem a dokładnie to czy ja musze się dostosowywać do polskich przepisów czy wieżdzając do polski mając zagraniczne wyposażenie nie ukarają mnie?
Dokładnie to jest to problem z gaśnicą a wręcz jej brakiem i brakiem apteczki, bo np. w Norwegii nie potrzebujemy tego wyposażenia w samochodzie jak to jest?
  • 0

#2 kamil.ekonom

kamil.ekonom
  • Forumowicz
  • 305 postów
  • Skąd:Kraków
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 17:50, 08.04.2010

Poruszając się po jakimkolwiek kraju jako kierowca musisz się stosować do przepisów w nim obowiązujących - czyli jeżeli np. w Polsce jest wymagana gaśnica i apteczka to przekraczając granicę Polski musisz to mieć na wyposażeniu... Co kraj to obyczaj :mrgreen:
  • 0

#3 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 17:55, 08.04.2010

A wydawało mi się że to zmienili po ostatnich jajach z niemcami w tv o tym było głośno.
  • 0

#4 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 17:56, 08.04.2010

w Polsce obowiązkowe wyposażenie to
- trójkąt ostrzegawczy – zwróć uwagę czy ma homologację;
- gaśnica;
- zapasowy komplet żarówek;
- apteczka zdrowia jest zalecana a nie obowiązkowa.
- dla bezpieczeństwa zalecana jest kamizelka odblaskowa.
  • 0

#5 Trojan

Trojan
  • Forumowicz
  • 1426 postów
  • Skąd:Wawa
  • Silnik:1.8
  • Wersja:S3
  • KM:322KM/406Nm
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:HTB
Reputacja: 10
Dobra

Napisano 17:56, 08.04.2010

Nie zapominając o odblaskowej kamizelce.(w PL jest obowiązkowa?)
No i już wszystko wiem,pisaliśmy w jednym czasie :mrgreen:
  • 0

#6 Mikolaj

Mikolaj
  • Forumowicz
  • 3396 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:146
  • Paliwo:ON
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 4
Neutralna

Napisano 17:56, 08.04.2010

tez mi sie tak wydaje, ze obowizuje wyposazenie kraju rejestracji, gdzies juz mielismy podobna dyskusje odnosnie szyb. Zdania i zrodla byly podzielone.
  • 0

Accord i-CTDi Sport Sedan 2007
Jazz 1.4 ES 2002
CB600F Hornet 2009


#7 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 17:58, 08.04.2010

musisz się stosować do przepisów w nim obowiązujących


a wystarczy przeczytać:

http://pl.wikipedia...._ruchu_drogowym

Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce - kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa.



[ Dodano: 2010-04-08, 18:59 ]

ze obowizuje wyposazenie kraju rejestracji


dokładnie tak jest
  • 0

#8 kamil.ekonom

kamil.ekonom
  • Forumowicz
  • 305 postów
  • Skąd:Kraków
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 18:05, 08.04.2010

To ja się powołam na ten cytat:

Należy zauważyć, że w Polsce, biorąc pod uwagę stan prawny na dzień 10 kwietnia 2008 r. (patrz 3), w przypadku kolizji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym i Konwencji wiedeńskiej, pierwszeństwo mają przepisy zawarte w Konwencji. Zdarzają się jednak przypadki karania przez policję kierujących za zachowania sprzeczne z ustawą Prawo o ruchu drogowym choć prawidłowe w świetle Konwencji. W Polsce po przyjęciu mandatu karnego nie ma możliwości odwołania się od niego więc jeżeli karany ma pewność co do błędnej interpretacji prawa przez policję, musi odmówić przyjęcia mandatu karnego i zgodzić się na skierowanie sprawy do sądu grodzkiego..


i dodam, że lepiej mieć niż się kłócić z "władzą"
parę groszy wydatku vs. stracony czas i nerwy...
  • 0

#9 Mikolaj

Mikolaj
  • Forumowicz
  • 3396 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:146
  • Paliwo:ON
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 4
Neutralna

Napisano 18:07, 08.04.2010

To by bylo glupie, bo w kazdym kraju inne przepisy z tym zwiazane, i jadac przez cala europe pol bagaznika gratow trza by wozic.
  • 0

Accord i-CTDi Sport Sedan 2007
Jazz 1.4 ES 2002
CB600F Hornet 2009


#10 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 18:09, 08.04.2010

No właśnie tak też myślałem,ale chciałem się tylko upewnić na 100%. Bo trochę głupio było by jadąc do Polski przez kilka krajów czy też jadąc gdzieś na wakacje mieć różnego rodzaju wyposażenie wymagane w danym kraju :k


a wystarczy przeczytać:


Teraz przeczytałem :roll:

rafal66 dzięki za info
  • 0

#11 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 18:13, 08.04.2010

i dodam, że lepiej mieć niż się kłócić z "władzą"


to oczywiście - zresztą warto wozić jedno i drugie, niezależnie od stanu prawnego (ja wożę nawet kamizelki).
Jednak prawo prawem i warto korzystać w takich wypadkach sądu grodzkiego, bo po co płacić "za niewinność" - swoją drogą słynna sprawa "gaśnice kontra apteczki" była kompromitacją polskiej i niemieckiej drogówki - kto jak kto, ale akurat jedni i drudzy prawo powinni znać dobrze.
  • 0

#12 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 18:16, 08.04.2010

słynna sprawa "gaśnice kontra apteczki" była kompromitacją polskiej i niemieckiej drogówki - kto jak kto, ale akurat jedni i drudzy prawo powinni znać dobrze.


To niebyła zwykła sprawa to był odwet za przegraną wojne. :-D
  • 0

#13 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 18:17, 08.04.2010

prawo. prawem, a tzw widzi mi się policjanta to inna sprawa - wspomnę tylko o mandatach dla Polaków na Słowacji za brak bezpieczników zapasowych, żarówek - i uwaga mój kumpel miał problemy za brak chlapaczy - chcieli mu zabrać dowód rejestracyjny skończyło się na mandacie.
  • 0

#14 kamil.ekonom

kamil.ekonom
  • Forumowicz
  • 305 postów
  • Skąd:Kraków
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 18:19, 08.04.2010

Zgodzę się z Mikolaj'em, że jest to głupie, ale tak jak napiał rafal66 - warto wozić jedno i drugie.

Jednak prawo prawem i warto korzystać w takich wypadkach sądu grodzkiego, bo po co płacić "za niewinność".


Racja, ale czasami jest to kosztowniejsze niż sam mandat - no chyba ze uda się wywalczyć w sądzie zwrot wszystkich kosztów :roll:

+ to co napisał Jarek :mrgreen:
  • 0

#15 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 18:24, 08.04.2010

No więc teraz zastanawia mnie jedno pocholere te przepisy i kto je czyta chyba tylko ci któży są tym zainteresowani a policja się uczy ale wystawiać mandaty.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq