Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Zdjęcie
VII

Tuleje wahacza przedniego

VII

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
127 odpowiedzi w tym temacie

#121 tomaszek 1990

tomaszek 1990
  • Forumowicz
  • 120 postów
  • Skąd:Łomża
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 19:27, 27.11.2018

Ma moze ktoś zdjecie jak powinna być poprawnie duża dolna tuleja wprasowana? Ogladałem używki na allegro i strzałka widać jest w strone lampy a nie chłodnicy. Wszystkie sa zle osadzone?
  • 0

#122 kryniek

kryniek
  • Forumowicz
  • 97 postów
  • Skąd:Węgrów
  • Silnik:2,0
  • Wersja:Comfort
  • KM:155
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 3
Neutralna

Napisano 00:15, 20.12.2018

Prawidłowe osadzenie dużej tulei jest pokazane tu:

https://www.instruct...rm-Replacement/

Kto zakupił tuleje oryginalne OEM ma ułatwione zadanie. Na gumie jest naniesiony znak niebieską farbą.

Tuleję należy tak ustawić aby ten znak pokrył się z wypukłym znakiem na wahaczu.

Jeśli się tego przestrzega nie ma wała żeby było źle.

Na używanych wahaczach na Allegro jest osadzone dokładnie tak samo.

Przykład tu:

https://drive.google...Cffpra5NQVt1G15

U mnie to wygląda tak:

https://drive.google...Gifluy67TOxihAK

 

https://drive.google...3FsMLgTJ8tug9Ca

 

https://drive.google...9iVXjnI_JBHv2rT

 

Do montażu użyłem prasy własnej roboty, takiej:

https://drive.google...zL13caWBFgS1ojl

 

https://drive.google...qd0njLeGkMW9Hsg

 

Jeśli śruba na tulei się zapiecze wcale nie trzeba jej wycinać. U mnie przy wykręcaniu cały środek razem z wyrwaną gumą obracał się razem ze śrubą, w efekcie śruba się nie wykręca tylko górne mocowanie ze zgrzaną nakrętką jest wypychane do góry. Trzeba pokręcić aby zrobiło się trochę luzu

pomiędzy górnym mocowaniem a wewnętrzną tulejką. Wtedy bardzo ostry przecinak trzeba wbijać pomiędzy dolne mocowanie a kołnierz śruby.

U mnie po kilku uderzeniach puściło.

Z drugiej strony zrobiłem to bez walenia młotkiem. Tak samo guma była zerwana i wewnętrzna tuleja kręciła się razem ze śrubą.

Unieruchomiłem ją zaciskając ile wlezie klucz Morse'a. Kiedy guma pod kluczem się obdarła do gołego metalu zacisnąłem jeszcze raz.

Klucz trzyma na tyle mocno że śrubę wykręciłem bez problemu :

 

https://drive.google...2nS_URBj_VweYHI

 

https://drive.google...A32HbAOF6Z3c7ZV

 

https://drive.google...G9_ud63P-6BEtRP


  • 0
Stag 300 Premium, KME Silver, Hana Gold, wlew pod klapką, zb. 55 l

#123 andrzejj86

andrzejj86
  • Nowy
  • 16 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Executive
  • KM:155
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 21:32, 13.01.2024

Jest może ktoś chętny z Warszawy kto za uczciwe pieniądze chciałby mi wymienić komplet tulei?
  • 0

#124 przemkowal

przemkowal
  • Administrator
  • 9233 postów
  • Skąd:Wrocław
  • Silnik:2,2
  • Wersja:Tourer
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CN2
Reputacja: 124
Wzorowa

Napisano 22:27, 13.01.2024

Wołek?
  • 0

#125 andrzejj86

andrzejj86
  • Nowy
  • 16 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Executive
  • KM:155
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 23:09, 13.01.2024

Wołek chyba działa w Legionowie. Trochę za daleko...
  • 0

#126 gribu1973

gribu1973
  • Nowy
  • 5 postów
  • Skąd:dolnośląskie
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Honda Accord Lifestyle
  • KM:156
  • Paliwo:PB
  • Rok:2014
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 15:41, 13.10.2024

Tuleja wahacza przedniego dolnego przednia pionowa (podatna)
Honda Accord VIII
Czy po ich wymianach trzeba robić ustawiać zbieżność.??
  • 0

#127 przemkowal

przemkowal
  • Administrator
  • 9233 postów
  • Skąd:Wrocław
  • Silnik:2,2
  • Wersja:Tourer
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CN2
Reputacja: 124
Wzorowa

Napisano 15:54, 13.10.2024

Jeśli dawno nie robiłeś to warto, ale sama wymiana tulei nie jest powodem do ustawiania zbieżności
  • 0

#128 Perzan

Perzan
  • Forumowicz
  • 46 postów
  • Skąd:KR
  • Silnik:2,4
  • Wersja:Executive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CM2
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 22:57, 16.08.2025

Jako że to najświeższy wątek z tulejami wahacza przedniego, to tutaj opiszę moje walki.

Po 20 latach przednie tuleje dokonały żywota. Właściwie już 2 lata temu gość na przeglądzie zwrócił mi uwagę, ale stukanie zaczęło się dopiero w tym roku.

No i w sumie miało prawo stukać:

 

Załączony plik  Guma_wahaczz.jpg   147,3 KB   8 Ilość pobrań

 

Oczywiście śruby zintegrowały się z tulejami wewnętrznymi. Chciałem uniknąć cięcia śrub i odzyskać oryginały więc trzeba było jakoś unieruchomić tuleje wewnętrzne.

Jestem w posiadaniu spawarki elektrodowej (niekoniecznie umiejętności spawania) i postanowiłem dospawać kawał pręta do tulei żeby móc ją przytrzymać podczas

kręcenia śrubą. Rozwiązanie to niosło za sobą dodatkową korzyść rozgrzania tulei i wzruszenia rdzy spajającej ją ze śrubą.

Z jednej strony poszło w miarę gładko - guma była rozwulkanizowana od tulei wewnętrznej i zewnętrznej (co widać na zdjęciu) i bez problemu pozbyłem się gumy

za pomocą noża. Druga (prawa) strona wymagała trochę więcej zachodu, bo guma trzymała się po zewnętrznej i w ruch poszedł palnik żeby wypalić gumę plus

zrobienie osłony z kawałka blachy żeby nie przypalić paska klinowego i okolic. Lewa tuleja puściła po samym spawaniu, prawą musiałem dogrzać palnikiem oprócz

wypalenia gumy. W końcowym efekcie powstała mini sztanga:

 

Załączony plik  Tuleje_spawww.jpg   176,96 KB   7 Ilość pobrań

 

Myślę, że ktoś bardziej wprawiony w spawaniu zrobiłby ładniejsze spawy ;) ale mimo kiepskiej jakości spawania efekt końcowy został osiągnięty.

Palnik użyty do operacji to jakaś tania chińszczyzna na kartusze ze znanego portalu:

 

Załączony plik  palnik.jpeg   37,78 KB   5 Ilość pobrań

 

O dziwo, tylne śruby poszły bez problemu i za wyjątkiem końca gwintu nie miały najmniejszych oznak korozji. Do składania użyłem dużej ilości smaru molipas,

który stosuję z powodzeniem od ok. 20 lat więc ewentualne przyszłe rozbiórki nie powinny stanowić problemu. Smar oczywiście na gwinty i do wnętrza tulejek.

Całość operacji ok. 10h/stronę w garażu 3x5 bez kanału jedna osoba. Trochę czasu mi zajęło dorobienie czegoś, co pozwoliło mi wcisnąć nowe gumy w wahacz,

bo niestety prasy jeszcze się nie dorobiłem i mam tylko duże imadło warsztatowe plus kilka młotków.

Tak więc mając spawarkę i kilkanaście elektrod nie trzeba od razu ciąć :)

Pozdro.

 


  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VII

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq