Skocz do zawartości


RODO w HAKP

all_gen

Test Fertan + App R-Stop

all_gen fertan app r-stop app r-stop rdza korozja test recenzja

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_damian_acc_*

Guest_damian_acc_*
  • Guests

Napisano 18:35, 24.09.2019

Witam!

Temat ten niech służy podzieleniem się z wami wynikami mojego testu produktów Fertan w duecie z APP R-Stop. Na nie nałożony został podkład epoksydowy, lakier bazowy czarny oraz lakier bezbarwny.  W ciągu najbliższych kilku miesięcy sprawdzę czy rdza wyjdzie ponownie na testowych elementach. Przedmiotem testu są mocowania tylnego stabilizatora z Accorda VI. Przygotowałem je dla siebie, miały trafić na samochód ale plany nieco się zmieniły, więc pomyślałem że skoro mam już je tak przygotowane to można przetestować jak zachowają się wystawione na zmienne warunki atmosferyczne.

Fertan jest odrdzewiaczem - produktem przekształcającym rdzę w proszek i tworzącym powierzchnię ochronną. Kiedyś mylnie myślałem że jest tym samym co R-Stop. Ten drugi jednak tylko chroni, nie dopuszczając tlenu i wody do zabezpieczonej powierzchni (przynajmniej w teorii). Myślę więc że warto używać ich w duecie bo nie do końca się dublują.

Opis preparatu Fertan ze strony producenta:
 

FERTAN to konwerter przekształcający i usuwający rdzę. Jest niezwykle skutecznym środkiem zatrzymującym procesy korozyjne. Jest kwasem garbnikowym, produktem zaprojektowanym na bazie wody, dzięki czemu nie pokrywa rdzy, jak inne produkty, lecz silnie ją penetruje i rozpuszcza. Wolna rdza zostaje wymywana w postaci pyłu, a pozostała przekształcana jest w stabilny chemicznie związek żelaza i taniny, który nie rozpuszcza się w wodzie.

Powstała powłoka ochronna zapewnia bardzo dobrą przyczepność podłoża, gdyż nie łuszczy się i nie odpada nawet po wielu latach. Taka powierzchnia idealnie nadaje się do pokrywania powłokami lakierniczymi (podkładami, lakierami, woskami itp.), nawet po upływie 6 miesięcy.

FERTAN wchodzi w reakcję z tlenkami żelaza i jest obojętny dla gumy, chromu, tworzyw sztucznych, szkła oraz niezniszczonego lakieru. Staje się aktywny jedynie, kiedy napotyka na metal lub rdzę i można go usunąć ze wszystkich innych powierzchni zmywając wodą. FERTAN może być również stosowany z powodzeniem w celach profilaktycznych na powierzchniach wolnych od rdzy, np. po piaskowaniu lub na elementach nowych.

Przydatne informacje:

⇒   Idealny do zabezpieczania profili zamkniętych(układ: FERTAN + PREWAX + HT).
⇒   W temp. pow. 5°C i oryginalnym opakowaniu można przechowywać bez limitu czasowego.
⇒   1 litr FERTAN wystarcza przeciętnie na 15 m² powierzchni.
⇒   Dostępny w opakowaniach: 30ml, 250ml, 1L, 5L

Sposób użycia:

Oczyścić powierzchnię w celu usunięcia rdzy luźno związanej z podłożem. Istotne jest usunięcie tłuszczu, oleju i brudu. Stosować detergenty lub odpowiednie środki odtłuszczające. Dobrze wstrząsnąć przed użyciem. Nakładać Fertan przy pomocy pędzla lub wałka, bądź rozpylać urządzeniem natryskowym, a następnie pozostawić na 24h w temperaturze ok. 20°C (w temperaturze poniżej 12°C czas reakcji wynosi co najmniej 48h). Nie stosować w czasie mrozu. W warunkach bezpośredniego nasłonecznienia zwilżyć powierzchnię po 1-2h. Przed dalszym postępowaniem, (celem usunięcia pyłu), należy spłukać powierzchnię wodą, wytrzeć i pozostawić do wyschnięcia. Po użyciu środka, umyć niezwłocznie narzędzia wodą.

Opis APP R-Stop:
 

APP R-Stop jest penetrującym środkiem antykorozyjnym zatrzymującym rozwój korozji. Zastosowany na oczyszczoną z rdzy nalotowej powierzchnię usuwa wilgoć z ognisk korozji (wżerów) i izoluje je. Produkt gotowy do użytku i przygotowany do nanoszenia pędzlem lub natryskiem. Zaimpregnowane powierzchnie mogą być pokrywane produktami poliestrowymi oraz 1 i 2 składnikowymi podkładami. Produkt reaguje z wilgocią. Po użyciu natychmiast szczelnie zamykać opakowanie.

Bohaterowie testu:

 

3371dac07e51c03cfb5e86c8ce0c9bdd_1.jpg

Tak mocowania wyglądały przed oczyszczeniem:

 

d107e8193fe2392ad8187269795d831c_1.jpg

Tutaj już efekt końcowy po użyciu wyżej wymienionych środków:

 

5b4a0430a4caccffd627aa58bec4f8bc_1.jpg

Na początku grudnia jedno z mocowań zostanie przyprószone solą i spryskane wodą, drugie natomiast będzie miało lżej i zmierzy się jedynie z wilgocią i mrozem. To pierwsze myślę co około tydzień - dwa tak przyprószać i zwilżać. Jestem ciekaw jak będą wyglądały na wiosnę. Temat zaktualizuję na pewno po pierwszej aplikacji soli, później zobaczę czy będzie się coś działo. Najpóźniej w okolicach marca - kwietnia zostanie podany oficjalny werdykt :)

Data wystawienia na zewnątrz: 24.09.2019

 

9044e138fd4c954cfc9199eac8a45848_1.jpg


  • 0

#2 otf82

otf82
  • Forumowicz
  • 109 postów
  • Skąd:Płock
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive+AERO
  • KM:201
  • Paliwo:PB
  • Rok:2008
  • Nadwozie:CU2
Reputacja: 2
Neutralna

Napisano 19:29, 24.09.2019

Stosowałem Fertan po którym nakładałem APP R-STOP i z w własnych doświadczeń powiem jedno: cudów nie ma. Nie zmienia to jednak faktu, iż moim zdaniem, jest to najlepsze zabezpieczenie jakie każdy z nasz może wykonać w własnym zakresie. Życzę powodzenia i czekam z niecierpliwością na wyniki testu.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka
  • 0

#3 Fargo

Fargo
  • Forumowicz
  • 116 postów
  • Skąd:Lublin
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Executive
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2004
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 14:14, 15.03.2022

Witam i jak wynik tego testu?? Pozdrawiam


  • 0

#4 Łukasz27

Łukasz27
  • Nowy
  • 17 postów
  • Skąd:Mazowieckie
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Sport
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 12:17, 27.03.2022

Stosowałem jedno i drugie, wszystko zależy od tego na jaką blachę to położymy. Jeśli korozja wychodzi od wewnątrz nic jej nie zatrzyma i szkoda przepłacać. Jeśli korozja jest powierzchowna app świetnie się sprawdza szybko schnie łatwo nałożyć na to epoxyd novola 360 dwuskładnikowy koniecznie i się trzyma. W miejscach gdzie nie widać jak podwozie może być przemysłowy epoxyd ale to kosztuje. Fertain nie ma magicznej mocy a tez kosztuje. 


Użytkownik Łukasz27 edytował ten post 12:18, 27.03.2022

  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: all_gen, fertan, app r-stop, app, r-stop, rdza, korozja, test, recenzja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq