Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Zdjęcie
VI

Krzywa półoś?

VI

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gr3at

Gr3at
  • Forumowicz
  • 190 postów
  • Skąd:Swobnica
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2002
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 18:41, 11.06.2018

Hej.

Przy wymianie hamulców, łożysk i piast okazało się, że jeden przegub wewnętrzny jest do wymiany (zauważalny luz góra dół). Drugi przegub ma bardzo niewielki luz (coś jakby 1mm, czyli taki ciasny), dźwięk "cykania", ciężko nazwać to dużym luzem, ale nie jestem mechanikiem.

Inna sprawa, bardziej mnie niepokojąca:
Mechanik powiedział też, że prawa półoś jest krzywa. Dziś podjechałem to sprawdzić osobiście i sam to już widziałem:
Kręcąc kołem z kołami w górze widać, jak półoś kręci się jakby nierówno. Jakby w pewnym momencie ją wyginało.

Co ciekawe - nie czuje by coś powodowało bicie, a jak próbuje to wyczuć to ciężko zauważyć (musi być niewielkie). Chyba tylko raz czułem bicie i co ciekawe na prostej drodze i nie czułem drgania kierownicy, a bardziej dołu (pedał).

Mam nowe tarcze i piasty z łożyskami, więc wolę to ogarnąć zanim mi coś zacznie bić.

1. Czy ten malutki luz 1mm na przegubie to już kwalifikacja do wymiany?

2. Czy takie "bicie" półosi to kwalifikacja od razu do wymiany (mimo, że nie czuć bicia jakoś specjalnie)?
Mechanik mówił, że może to być kwestia też tego, że koła są w dole (na podnośniku) i odrobinę inaczej półoś się układa, więc efekt bicia może być spotęgowany.

3. Czy krzywe półosie mogą zniszczyć tarcze lub łożyska kół? (powodować ich bicie)

4. Gdzie można kupić nowe półosie poza ASO? Słyszałem, że zamienników nie ma, a jedynie można "dorobić" w specjalnych firmach typu MOTOMAX Toruń - ktoś poleci/odradzi? :)

5. Czy zakup używek ma sens?

Dzięki za pomoc!

Użytkownik Gr3at edytował ten post 18:44, 11.06.2018

  • 0

#2 accord034

accord034
  • Klubowicz
  • 3481 postów
  • Skąd:Wilkowice, Bielsko
  • Silnik:K24
  • Wersja:TypeS
  • KM:200 i troszki
  • Paliwo:PB
  • Rok:2006
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 22
Super

Napisano 19:25, 11.06.2018

Krzywa półoś może powodować szybsze wybijanie przegubów. Kup używkę z przegubami.
  • 0

#3 Gr3at

Gr3at
  • Forumowicz
  • 190 postów
  • Skąd:Swobnica
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2002
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 1
Neutralna

Napisano 22:35, 18.06.2018

Zmieniłem jeden przegub wewnętrzny (lewy, bo miał duży luz) - większe drgania przy przyspieszaniu ustały, ewentualnie coś tam czasem podrgało w specyficznych momentach przez chwilę (nawet na prostej, ale zwykle po skręcaniu), ale nie dawało się tego jakoś powtórzyć często.  Przed tymi przegubami były zmieniane: komplet hamulców + piasty nowe przód i łożyska SKF.

 

Zmieniłem drugi przegub wewnętrzny (prawy, miał może 1mm luzu, ale profilaktycznie zmiana) - czuję drgania na drugim biegu przy około 2200-3500 obrotach, na prostej. Na trójce i wyższych nic nie czuję (albo za słabo by zauważyć), nie ważne jak skręcam i go "pałuję". W zasadzie mam nawet wrażenie, że nie zawsze mi drga przy tych obrotach, ale przeważnie drga.

 

Teraz się zastanawiam czy to te gówniane nowe przeguby (zamienniki), czy teraz jest może ok, ale przez nowy przegub czuć bardziej inny problem z napędem.

 

Co byś polecali sprawdzić? Półosie bez demontowania da radę sprawdzić? Przegub(y) nowy jest do dupy? Może coś z mechanizmem różnicowym albo skrzynią? A może teraz "wychodzi" sprzęgło? (nie zmieniane od min. 80 tys. km)

 

Byłem na stacji diagnostycznej i mówili, że na "rolkach" nie ma opcji sprawdzić półosi. Z drugiej strony mechanik mój powinien chyba takie coś zauważyć przy robocie...

 

Dzięki!

  •  

  • 0

#4 accord034

accord034
  • Klubowicz
  • 3481 postów
  • Skąd:Wilkowice, Bielsko
  • Silnik:K24
  • Wersja:TypeS
  • KM:200 i troszki
  • Paliwo:PB
  • Rok:2006
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 22
Super

Napisano 18:21, 20.06.2018

Zamienniki nie mają za dobrej noty
  • 0

#5 Pilot020687

Pilot020687
  • Nowy
  • 4 postów
  • Skąd:Łomża
  • Silnik:2.0
  • Wersja:es
  • KM:155
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 11:59, 21.06.2018

Ja mam podobnie tylko drgania nam między 90-110 km/h. Zmieniłem obie pół osie i dalej to samo już sam nie wiem .
  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VI

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq