Skocz do zawartości


RODO w HAKP

termin przydatności opon


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 10:23, 06.06.2009

czy opony wyprodukowane w 2002roku nadaja sie jeszcze ´do jazdy???
z gory DZIEKI
  • 0

#2 Simonides

Simonides
  • Forumowicz
  • 4 postów
  • Skąd:WN/LPU
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 10:30, 06.06.2009

nadawac bedą sie ale pytanie jak się na nich bedzie jezdzic
z wiekiem mogą pękac ale najwazniejsze to wiek gumy
im starsza tym twardsza, traci swoje wlasciwosci, a im twardsza tym gorzej klei

stara opona szczegolnie na wodzie szybko wpada w poslizg, czyli w warunkach gdzie mieszanka miekka jest najistotniejsza

mam nadzieje ze lekko rozjasniłem ;-)
  • 0

#3 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 10:37, 06.06.2009

rtz
  • 0

#4 Simonides

Simonides
  • Forumowicz
  • 4 postów
  • Skąd:WN/LPU
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 10:42, 06.06.2009

jesli tylko do poruszania sie z A do B to mozna
jesli jednak wolisz jezdzic dynamiczniej to odradzam
opona to podstawa bezpieczenstwa tylko ona łączny nas z asfaltem ;-)
  • 0
CU1 oraz EP1/EJ9

#5 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 12:13, 06.06.2009

zasadniczo trwałość i niezmienność warunków trakcyjnych i sprzedaż jako nowe liczy się na max 3 lat do 5 lat teoretycznie dopuszcza sie opony do sprzedaży i to w zależności od sposobu przechowywania pozostałe to śmietnik.
  • 0

#6 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 23:18, 06.06.2009

w 2002roku nadaja sie jeszcze ´do jazdy

Jak kupilem auto, w zapasie mialem nowa opone pirelli z 2002. Dokupilem druga tez nowa z zapasu z 2003 i jak to sie mowi 'smiga az milo' ;) Pomimo wieku guma wyglada jak nowa i zachowuje sie normalnie.
  • 0

#7 Glinuś

Glinuś
  • Forumowicz
  • 3403 postów
  • Skąd:Nie ważne
  • Silnik:0/1
  • Wersja:E
  • KM:120
  • Paliwo:PB
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 04:04, 07.06.2009

Pomimo wieku guma wyglada jak nowa i zachowuje sie normalnie.

Pozory :!:
Ps.a tak od siebie to w razie jakiegoś zdarzenia drogowego nie daj B...wypadku to stan ogumienia,właściwości jezdne itp.również są sprawdzane i w przypadkach wątpliwych opony mogą wskazać również sprawcę wypadku.To samo dotyczy się odszkodowań z polis ubezpieczeniowych(każdy rzeczoznawca zakwestionuje taką wiekową oponę powyżej 5 lat)
  • 0

#8 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 19:21, 08.06.2009

w 2002roku nadaja sie jeszcze ´do jazdy

Jak kupilem auto, w zapasie mialem nowa opone pirelli z 2002. Dokupilem druga tez nowa z zapasu z 2003 i jak to sie mowi 'smiga az milo' ;) Pomimo wieku guma wyglada jak nowa i zachowuje sie normalnie.


Nikt Ci nie zabroni jeździć na takich oponkach, ale pamiętaj robisz to na własna odpowiedzialność. Guma ulega starzeniu i to w bardzo poważnym stopniu mimo tego że wizualnie są piękne to zmienia się struktura gumy - opona to kilka, a niekiedy kilkanaście elementów połączonych ze sobą - weź to pod uwagę.
Dodatkowo zwróć uwagę na wypowiedź Glinusia.
  • 0

#9 malin_f1

malin_f1
  • Forumowicz
  • 1165 postów
  • Skąd:Polska
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 19:39, 08.06.2009

Bzdura jakaś ubezpieczyciel nie może kwestionować wypłaty odszkodowania z powodu starych opon jak bieżnik ma regulaminowe 1,6mm i na danej osi są jednakowe gumy... pozatym opony z bieżnikiem 3mm są już do wyrzucenia ja mam jeszcze fabryczne micheliny są z początku 2004 bieżnik 5,5mm to ich ostani sezon za rok OUT
  • 0
F1

#10 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 11:37, 09.06.2009

Nikt Ci nie zabroni jeździć na takich oponkach, ale pamiętaj robisz to na własna odpowiedzialność.

To samo dotyczy się odszkodowań z polis ubezpieczeniowych

Igram ze smiercia i pracownikami PZU ;)

[ Dodano: 2009-06-09, 12:40 ]
Za 100zl mam pare nowych opon wartch w sklepie 500zl. Wg. mnie stosunek bezpieczenstwa do ceny jest pozytywny.

[ Dodano: 2009-06-09, 12:52 ]

czy opony wyprodukowane w 2002roku nadaja sie jeszcze ´do jazdy???

Wracajac do pytania. Jezeli opona jest renomowanej firmy typu Michelin albo Pirelli itp. Mozesz kupic i jezdzic. Warunek ze nie kupisz starych sparcialych kapci. Warto widziec oponke napompowana przed zakupem.

Zapasy lezace w autach po pare lat maja najlepsze warunki. Warunek to jak byla przechowywana. W fiacie cinquecento opona lezala w aucie i guma sparciala w miejscu w ktorym stykala sie z podloga. W toyocie corolli oponka spoczywa na feldze i jest przykrecona szpilka do auta. W mojej hondzie oponka takze przykrecona felga.

Moim zdaniem wywalanie opon 5letnich, albo wymiana po 5latach pomimo dobrego stanu gumy i bierznika to marnowanie pieniazkow i zbyt asekuracyjna operacja.
Moim przykladem opony Michelin z 2000r wytrzymaly(2mm glebokosci) 120tys km, 9lat, od nowosci jeden wlasciciel.

Koledzy radza tutaj byc bardzo bardzo zapobiegawczym i kupowac nowe. Kazdy ma swoje zdanie, decyzja nalezy do ciebie :) Moim przykladem mozna takie kupic i jezdzic.
  • 0

#11 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 20:26, 16.10.2009

Witam ;-)
Jak myślicie, jak przedstawia się jakość opony zimowej, jej przyczepność i parametry wraz z wiekiem? Opinie są przeróżne: mechanicy twierdzą że opona zimowa traci większość swoich "zalet" po 3-4 latach użytkowania, z drugiej strony przeczytałem ostatnio że producenci opon wyznaczają okres około 9-10 letni na wykorzystanie pełnych właściwości opony. Z racji tego że zbliża się sezon, a ja mam jeszcze w całkiem niezłym stanie 2 opony z 2003 r. i dwie z 2005 r. zastanawiam się czy kupować nowe, czy jeszcze przejeździć zimę na tym zestawie

Pozdrawiam
  • 0

#12 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 21:54, 16.10.2009

3-4 lataka to max zwłaszcza dla opon zimowych. Kolego 8-10 lat opona to rupieć guma starzeje sie bardzo szybko
  • 0

#13 Glinuś

Glinuś
  • Forumowicz
  • 3403 postów
  • Skąd:Nie ważne
  • Silnik:0/1
  • Wersja:E
  • KM:120
  • Paliwo:PB
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 06:53, 17.10.2009

Tak jak mówi Jarek taki okres to max,a dla letnich okres można wydłużyć do 5 lat tak przynajmniej zalecają wulkanizatorzy.Jasne,że można latać na oponach starszych,ale na własną odpowiedzialność.
  • 0

#14 wrc

wrc
  • Forumowicz
  • 1400 postów
  • Skąd:Schwäbisch Hall
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 3
Neutralna

Napisano 09:15, 17.10.2009

z drugiej strony przeczytałem ostatnio że producenci opon wyznaczają okres około 9-10 letni na wykorzystanie pełnych właściwości opony

ale to dotyczy raczej opon ktore np. pierwsze trzy lata spedzily prawidlowo przechowywane w magazynie, i dopiero potem trafily do ruchu (wbrew pozorom sporo jest takich niesprzedanych opon), tez uwazam ze po okolo 5 latach opony sa juz malo warte, i sa twarde

pozdr :mrgreen:
  • 0
pozdrawiam
kliknij aby zobaczyc srebrny turboklekot WRC

#15 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 09:57, 17.10.2009

dla zainteresowanych
“według Polskiej Normy PN-C94300-7 opony do 3 lat od daty produkcji mogą być swobodnie transportowane, dystrybuowane i sprzedawane, zachowując jednocześnie swoje parametry w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji”
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq