Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Zdjęcie
VII

opony 215/50/17

VII

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#16 Beryl

Beryl
  • Forumowicz
  • 438 postów
  • Skąd:SLU
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive +
  • KM:201
  • Paliwo:PB
  • Rok:2013
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 10
Dobra

Napisano 19:43, 30.10.2020

Kolego, dobrze się składa, że masz 215 mm bo mam dylemat:

Otóż obecnie mam seryjnie 225/50/70 i rodzice ściągnęli z nowego Civica 215/50/17 letnie opony, które w sumie u mnie się kończą. Mają one jednak mniejszą nośność oraz indeks prędkości. Znalazłem również opinie w necie, że węższe opony będą się bardziej grzały itp. 

Mój styl jazdy to w graniach przepisów. 

 

Kusi mnie to, że te opony ( klasy premium ) mogę mieć od rodziców za free. Nie wiem tylko czy będzie bezpiecznie :) 


  • 0

#17 pawlik118

pawlik118
  • Moderator
  • 1958 postów
  • Skąd:Skoczów
  • Silnik:2.0
  • Wersja:30th Sport GT
  • KM:155
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2008
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 73
Wzorowa

Napisano 23:38, 30.10.2020

W praktyce te 215/50/17 pewnie i tak mają wyższe indeksy niż choćby 205 r16 które także są homologowane do accorda. W teorii jednak nie jest to rozmiar przeznaczony do tego auta i krąży niepotwierdzona opinia że może być to podstawą do odmowy wypłaty oc/ac. Kiedyś pytałem znajomej agentki to mówiła że nie mogą odmówić wypłaty z OC jeśłi auto ma ważne badanie techniczne. Natomiast przy AC obowiązują inne przepisy i wówczas mają pełne prawo do odmowy wypłaty. W OWU jest rzeczywiście zapis, że ubezpieczenie traci ważność gdy elementy odp. za bezpieczeństwo są modyfikowane. Nie wiem jak to jest w rzeczywistości. Znam tylko jeden przypadek, gdy gość nie dostał AC bo miał zamontowane HIDy, i choć wypadek nie był z jego winy, to sprwca powiedział że go oślepił i całą winę mu przypisali. 


  • 0

#18 Heromin

Heromin
  • Klubowicz
  • 762 postów
  • Skąd:DE,ES,PL
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 5
Neutralna

Napisano 23:59, 30.10.2020

Ciekawe z tą teorią odnośnie braku wypłaty odszkodowania z OC/AC chociażby przez sam fakt, że bliźniacza Acura TSX czy jakaś podobna jej końcowa nazwa ma oficjalnie taki rozmiar kół homologowany...
  • 0

#19 KulawyJohn

KulawyJohn
  • Administrator
  • 1615 postów
  • Skąd:KSU powiat suski
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Type-S
  • KM:201 z groszami
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2008
  • Nadwozie:CU2
Reputacja: 53
Wzorowa

Napisano 07:59, 31.10.2020

Beryl, zobacz w kalkulatorach jaka jest odchyłka od rozmiarów homologowanych do Twojego auta. Jeżeli będzie to mniej niż 2% to nie martw się o nic.
  • 0

Pozdrawiam Grzegorz - górolicek śmiesek :)
Moja "Czarnula"

"Być górolem - to nie po górolsku godać.
Górolsko ślebodę trza tajsi w sercu chować!
Nie tyn jest górolem, co mo parzynice,
Nie tyn, komu gorset zdobio łostrężnice.
Jeno tym górolem, kto w górach serce swe łostawił,
W wąziutki szczelinie granitym zastawił"


#20 Heromin

Heromin
  • Klubowicz
  • 762 postów
  • Skąd:DE,ES,PL
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 5
Neutralna

Napisano 08:37, 31.10.2020

Przy 215/50/17 odchylenie względem fabryki 205/55/16 wynosi 2.3 procenta, obwód opony wzrasta o 14.9 mm, co daje po 7.45 mm nadwyżki z każdej strony opony i w praktyce jest też szerzej od 205 więc bardziej niebezpiecznie a tym bardziej żeby opona się grzała nawet na zakrętach, nie będzie. Nawet pierwsze słyszę o pojęciu grzania opony tym bardziej że i Accordy jeździły na 15 tkach które są jeszcze węższe. Kwestia jak do tego podejdzie SKP na przeglądzie oraz kwestia wypłaty ewentualnego odszkodowania. Ale jak Acura TSX jako odpowiednik siódemki ma oficjalną homologację na 215/50/17 to sprawa jest ciekawa wobec tego.

W praktyce również faktycznie przekłamania predkosciomierza nie są duże.
Nawet na taką felgę 7.5 cala jako oficjalny rozmiar 225/45/17 do siódemki jest również dopuszczalny graniczny rozmiar opony 215/50/17, takie info udzielił mi też właśnie zakład zajmujący się wymianą opon. I na takiej feldze szczególnie z bocznym rantem ochronnym ten rozmiar fajnie wygląda, patrząc również z estetycznego punktu widzenia.
  • 0

#21 KulawyJohn

KulawyJohn
  • Administrator
  • 1615 postów
  • Skąd:KSU powiat suski
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Type-S
  • KM:201 z groszami
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2008
  • Nadwozie:CU2
Reputacja: 53
Wzorowa

Napisano 09:40, 31.10.2020

OBWÓD wzrasta o 14,9mm, nie wiem dlaczego dzielisz to przez 2, przecież to nie średnica...
  • 0

Pozdrawiam Grzegorz - górolicek śmiesek :)
Moja "Czarnula"

"Być górolem - to nie po górolsku godać.
Górolsko ślebodę trza tajsi w sercu chować!
Nie tyn jest górolem, co mo parzynice,
Nie tyn, komu gorset zdobio łostrężnice.
Jeno tym górolem, kto w górach serce swe łostawił,
W wąziutki szczelinie granitym zastawił"


#22 ARTurde

ARTurde
  • Forumowicz
  • 1447 postów
  • Skąd:Śląsk
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Type-S
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:kombi
Reputacja: 45
Super

Napisano 09:51, 31.10.2020

Mam felgi 7“ ET 38 i komfortowe opony fulda sport control 2. 215/50/17 i idzie jak po szynach.

Potwierdzam.

Zimówki mam 205|50|17 na 7.5" z ET38 i jest 👌👍

I ramiona, i barki mam całe ;)
  • 0

Pozdrawiam
- Artur
 


#23 Heromin

Heromin
  • Klubowicz
  • 762 postów
  • Skąd:DE,ES,PL
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 5
Neutralna

Napisano 10:40, 31.10.2020

OBWÓD wzrasta o 14,9mm, nie wiem dlaczego dzielisz to przez 2, przecież to nie średnica...


No zgadza się, w sensie że góra 7.45, dół 7.45, o taką wartość wypełni się też nadkole, czy jak?
O to chyba chodzi.
  • 0

#24 Beryl

Beryl
  • Forumowicz
  • 438 postów
  • Skąd:SLU
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive +
  • KM:201
  • Paliwo:PB
  • Rok:2013
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 10
Dobra

Napisano 13:09, 31.10.2020

Beryl, zobacz w kalkulatorach jaka jest odchyłka od rozmiarów homologowanych do Twojego auta. Jeżeli będzie to mniej niż 2% to nie martw się o nic.

 

 

Wychodzi 1,6% :) 

Sam już nie wiem co robić. W OWU ubezpieczyciela nie ma mowy o tym, ale co roku mam inne TU i boje się trochę o ewentualną wypłatę z AC. 


  • 0

#25 KulawyJohn

KulawyJohn
  • Administrator
  • 1615 postów
  • Skąd:KSU powiat suski
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Type-S
  • KM:201 z groszami
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2008
  • Nadwozie:CU2
Reputacja: 53
Wzorowa

Napisano 16:29, 31.10.2020

No zgadza się, w sensie że góra 7.45, dół 7.45, o taką wartość wypełni się też nadkole, czy jak?
O to chyba chodzi.

No to chodziło Ci nie o obwód, tylko o średnicę :) już wszystko jasne.

Wychodzi 1,6% :)
Sam już nie wiem co robić. W OWU ubezpieczyciela nie ma mowy o tym, ale co roku mam inne TU i boje się trochę o ewentualną wypłatę z AC.

Nie masz się czym martwić ;)
  • 0

Pozdrawiam Grzegorz - górolicek śmiesek :)
Moja "Czarnula"

"Być górolem - to nie po górolsku godać.
Górolsko ślebodę trza tajsi w sercu chować!
Nie tyn jest górolem, co mo parzynice,
Nie tyn, komu gorset zdobio łostrężnice.
Jeno tym górolem, kto w górach serce swe łostawił,
W wąziutki szczelinie granitym zastawił"


#26 Heromin

Heromin
  • Klubowicz
  • 762 postów
  • Skąd:DE,ES,PL
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 5
Neutralna

Napisano 19:36, 16.11.2020

Beryl, dobrze napisałeś 225/50/70 że masz seryjne? Coś chyba pomyliłeś, może chodzi o 225/45/17 lub 225/50/17?
I oczywiście, mowa o siódmej generacji bo rozumiem, że takowym Accordem jeździsz.

W zasadzie zrobiłem dopiero trochę ponad 2 tys. kilometrów na tym rozmiarze kół, (jak chyba pisałem wcześniej, zakupiłem felgi od Accorda 8 generacji od kolegi moderatora z forum, 7.5 cala ET 55), to opiszę w skrócie moje wrażenia z tego przejechanego dystansu ze względu na to, że udało mi się pojeździć przez te kilometry po różnego rodzaju nawierzchniach jak również zrobiłem długą trasę po niemieckich autostradach w ten weekend, w sumie 1000 km w obie strony. Była to szybka jazda, z obciążeniem 4 osoby na pokładzie plus parę bagaży, jak również była to jazda bez obciążenia samemu. Ze względu na bardzo mały ruch szczególnie w sobotę, udało mi się pojechać bezstresowo parę odcinków z prędkością 180-220 km/h bez nerwowego myślenia o nagłym hamowaniu gdyż, było szeroko, prosto lub z zakrętami które pozwalały pojechać tak szybko ze względu na ich dobre wyprofilowanie oraz nową nawierzchnię, znikomy ruch, brak ograniczenia oraz trzy pasy nierzadko.
Było też sucho, dosyć ciepło i letnie gumy dobrze trzymały się nawierzchni pomimo że mamy już połowę listopada.

Wrażenia są takie, że w porównaniu do 16 tek auto przy tak dużych szybkościach czy to w zakrętach czy na prostej prowadzi się dużo lepiej, jest stabilne i nawet czasowe podmuchy wiatru bocznego nie bujały jakoś specjalnie samochodem niezależnie od tego czy jechałem sam, czy też w czworo.
Jedyny "problem" to już hałas uszczelek drzwi przy takich prędkościach i wietrze w bok karoserii był. Reszta pod względem prowadzenia naprawdę przyzwoicie.

Było też kilka gorszych odcinków nawierzchni autobahny z poprzecznymi nierównościami i komfort wybierania nierówności też był przyzwoity względem kół 16 tek.
Także według mnie i jak już ktoś pisał wcześniej tutaj i gdzie indziej (między innymi Włodar) ten rozmiar opony na takiej feldze dla siódemki jest bardzo dobrym kompromisem. Jakieś znaczenie ma też pewnie opona czy miękka czy twarda jest jeśli chodzi o gumę z jakiej jest wykonana, żeby było komfortowo.
O oponach napiszę neutralnie parę zdań w odpowiednim dziale bez sugerowania komuś czy warto je kupić, czy też nie (niech każdy sam wybierze, co uważa za stosowne) ze względu na to, że jeżdżąc z takimi dużymi prędkościami można cokolwiek wywnioskować, jeśli chodzi o ich zachowanie i pierwsze wrażenia z ich użytkowania.
Jako minus można dodać, że jadąc powiedzmy te 10 km/h na liczniku więcej od dozwolonej prędkości trzeba mieć już na uwadze to, że szczególnie w DE może radar zrobić już zdjęcie za przekroczenie prędkości gdyż, mamy tu przekłamanie licznika o 2.3 procent, 16 tek 205/55/16 to nie dotyczy. Także to radziłbym mieć na uwadze jadąc w zagraniczne podróże i zamiast 60 km/h, lepiej jechać 55 tam gdzie jest dozwolone 50.

 


Użytkownik Ślepak edytował ten post 19:52, 16.11.2020
Prywatne uwagi do innych osób piszemy na PW lub zachowujemy je dla siebie.

  • 0

#27 Beryl

Beryl
  • Forumowicz
  • 438 postów
  • Skąd:SLU
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive +
  • KM:201
  • Paliwo:PB
  • Rok:2013
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 10
Dobra

Napisano 18:03, 23.11.2020

Beryl, dobrze napisałeś 225/50/70 że masz seryjne? Coś chyba pomyliłeś, może chodzi o 225/45/17 lub 225/50/17?
I oczywiście, mowa o siódmej generacji bo rozumiem, że takowym Accordem jeździsz.


 

 

Oczywiście mój błąd - 225/50/17 

Taki mam rozmiar letnich i zimowych i taki przewiduje producent.

Mam VIII gen. 


  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VII

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq