Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Zdjęcie
VII

K20A6, coś jak zgrzyt przy zimnym rozruchu

VII K20A6 napiniacz łańcucha rozrząd

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 kotgustaw

kotgustaw
  • Nowy
  • 7 postów
  • Skąd:W-wa/Wodzisław Śl.
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Comfort
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 08:57, 21.04.2014

Koledzy,

 

Od pewnego czasu zauważyłem, że przy zimnym rozruchu np. po nocy czy dłuższym postoju w momencie w którym silnik odpala słychać trwający z pół sekundy taki terkocący jakby zgrzyt. Niepokoi mnie to o tyle, że coś podobnego słyszeliśmy z bratem w jego N42B20 (BMW, 2.0, R4 143KM) i ostatecznie skończyło się wymianą napinacza łańcucha rozrządu po tym jak rozrząd przeskoczył w na szczęście bezkolizyjnym silniku.

 

Mój silnik ma przejechane ok 120 000 (przebieg raczej wiarygodny), jeżdzę na oleju Liquy Moly top tec 4200. Czy taki odgłos może sugerować problemy z układem napinania łańcucha?

Kiedy silnik jest ciepły problemu nie ma, tylko na zimnym.

 

Druga rzecz jaka mi przyszła do głowy to może bendiks w rozruszniku się kończy?

 

Niedługo będę robił regulację zaworów, czy przy tej czynności możliwa jest łatwa kontrola napinacza i ewentualnie wymiana?

 

No i ostatnie pytanie...czy K20A6 jest silnikiem kolizyjnym i czy w przypadku przeskoczenia rozrządu zrobi mi jesień średniowiecza z góry silnika?

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pomoc,

K.


  • 0
łuuutututututu

#2 blow

blow
  • Forumowicz
  • 1733 postów
  • Skąd:KRK
  • Silnik:2.4
  • Wersja:exec
  • KM:190
  • Paliwo:PB
  • Rok:2004
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 23
Super

Napisano 09:55, 21.04.2014

obstawiam u ciebie na bendix - dość popularny problem (mam to samo) :)


  • 0

#3 kotgustaw

kotgustaw
  • Nowy
  • 7 postów
  • Skąd:W-wa/Wodzisław Śl.
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Comfort
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 09:59, 21.04.2014

obstawiam u ciebie na bendix - dość popularny problem (mam to samo) :)

Dzięki Blow. 

Dodam jeszcze coś, co może przydać się przy identyfikacji - mój rozrusznik chyba stawia dość duży opór, bo właśnie w chłodniejsze dni czy przy zimnym starcie w momencie pracy rozrusznika wyświetla mi kontrolkę poduszek, która po chwili gaśnie. Wymieniałem w zimie aku na ori hondy (mieli dobre ceny, promocja) i kontrolka nadal się pojawia. 

 

Rozumiem, że stary, gęsty smar + brud w rozruszniku mogą dawać te oba objawy? Zgrzytanie na zimnym i wywalanie kontrolki?

 

pozdrawiam,

K.


  • 0
łuuutututututu

#4 blow

blow
  • Forumowicz
  • 1733 postów
  • Skąd:KRK
  • Silnik:2.4
  • Wersja:exec
  • KM:190
  • Paliwo:PB
  • Rok:2004
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 23
Super

Napisano 10:28, 21.04.2014

wiesz co - u mnie żadne kontrolki się nie palą przy rozruchu, więc tego Ci nie potwierdzę akurat :)

 

bendix się przycina i nie chowa od razu - dawno bym się za to zabrał, bo można dorwać tanią używkę, albo przeczyścić swój - niestety do wyjęcia go trzeba ściągać dolot, albo chłodnicę (przynajmniej w 2.4) bo dostęp jest kosmiczny - może kitajce małymi rączkami potrafią - ja nie:)


  • 0

#5 kotgustaw

kotgustaw
  • Nowy
  • 7 postów
  • Skąd:W-wa/Wodzisław Śl.
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Comfort
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 21:03, 21.04.2014

wiesz co - u mnie żadne kontrolki się nie palą przy rozruchu, więc tego Ci nie potwierdzę akurat :)

 

bendix się przycina i nie chowa od razu - dawno bym się za to zabrał, bo można dorwać tanią używkę, albo przeczyścić swój - niestety do wyjęcia go trzeba ściągać dolot, albo chłodnicę (przynajmniej w 2.4) bo dostęp jest kosmiczny - może kitajce małymi rączkami potrafią - ja nie:)

 

Dziś zaraz po trasie 400km przy parokrotnym uruchamianiu silnika zwróciłem uwagę, ze ten odgłos również się pojawia i mimo że nie zawsze to brzmi bardziej jak stuk i klekot, coś jak to co słychać przy ruszeniu ze zbyt mało wciśniętym gazem tylko może nieco szybciej. Efekt trwa z pół sekundy. 

Czy takie efekty akustyczne również towarzyszą nieprawidłowej pracy rozrusznika z zacinającym się bendiksem?


Użytkownik kotgustaw edytował ten post 21:06, 21.04.2014

  • 0
łuuutututututu

#6 Mateusz607

Mateusz607
  • Forumowicz
  • 1001 postów
  • Skąd:~Radzyń Podlaski
  • Silnik:K20
  • Wersja:Sport
  • KM:162
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:CL7
Reputacja: 8
Neutralna

Napisano 21:43, 21.04.2014

O rozruszniku jest gdzieś temat i ktoś go demontował bez ruszania kolektora ssącego.

A co do ruszania to jest tam taka jedna tulejka z wujowego materiału, można ją wymienić, w ASO nie kosztuje dużo (~25zł), ale jej wymiana to robota jak wymiana sprzęgła (~300zł)


  • 0

#7 michal_n

michal_n
  • Forumowicz
  • 62 postów
  • Skąd:śląskie
  • Silnik:2.0
  • Wersja:sport
  • KM:155
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:cl7
Reputacja: 3
Neutralna

Napisano 14:58, 26.04.2014

udało się może dojść do tego co tak terkocze przy zimnym rozruchu?... wydaje się, że mam bardzo podobny problem z tym, że silnik 2.4... na ciepłym silniku "zgrzyt" czasem występuje w bardzo nikłym stopniu, na zimnym praktycznie zawsze coś zazgrzyta (czasem zgrzyt jest umiarkowany, czasem mam wrażenie, że za chwilę silnik się rozpadnie).... jak zgaszę silnik a potem od razu odpalę to już jest w miarę ok, auto ma nalatane 140tyś i to raczej pewne....

 

początkowo stawiałem na napinacz łańcucha, wymieniłem olej (poprzedni właściciel trochę zaniedbał tę sprawę), po 1000km wymieniłem ponownie licząc na poprawę niestety rezultatów brak... odgłos jest dziwny tak jak by właśnie łańcuch był luźny i dopiero po chwili napinacz go napinał, bądź jak by zawory przez chwilę pracowały "na sucho".... kolejna sprawa to fakt, że po zgaszeniu silnika coś jak by się jeszcze przez chwilę kręciło,

 

na pewno nie jest to osprzęt, zrzuciłem już kilkukrotnie pasek osprzętu i odgłosy pozostają, więc jest to "coś" w silniku, bendiks? hmmm może ale odgłos jest inny niż ten jakie są mi znane w tym temacie... może jakiś zawór albo "coś" co jest sterowane/napędzane ciśnieniem oleju? muszę jeszcze zweryfikować napinacz na ile jest wysunięty....

 

ma może ktoś jakieś pomysły choć wiem, że to wróżenie z fusów...


Użytkownik michal_n edytował ten post 15:02, 26.04.2014

  • 0

so Have a nice day :)


#8 kotgustaw

kotgustaw
  • Nowy
  • 7 postów
  • Skąd:W-wa/Wodzisław Śl.
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Comfort
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 17:36, 27.04.2014

Planuję w czerwcu robić luz zaworowy to przy okazji poproszę mojego mechanika, żeby zerknął na silnik pod kątem dziwnego odgłosu.

Natomiast sam dziś obsłuchałem ze wszystkich stron samochód i mam wrażenie, że ten terkot/zgrzyt bardziej brzmi jak klekot i zauważyłem, że przy wolnych obrotach cichutko brzęczy wydech. Być może któryś z wieszaków już się poddaje i wibracje wydechu przy rozruchu właśnie brzmią jak wyżej opisałem.


  • 0
łuuutututututu

#9 flashmaniac

flashmaniac
  • Klubowicz
  • 965 postów
  • Skąd:Ostrołęka
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive Manual + Navi + LKAS/CMBS/ACC
  • KM:201
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2008
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 13:57, 30.10.2014

O rozruszniku jest gdzieś temat i ktoś go demontował bez ruszania kolektora ssącego


Gdzie widziałeś ten temat ??
Zaczyna robić sie chłodniej i bendix zaczyna czasami nie odbijać.
  • 0

#10 blow

blow
  • Forumowicz
  • 1733 postów
  • Skąd:KRK
  • Silnik:2.4
  • Wersja:exec
  • KM:190
  • Paliwo:PB
  • Rok:2004
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 23
Super

Napisano 15:00, 30.10.2014

 

 

amerykańscy przyjaciele pomogą :)


  • 0

#11 Mateusz607

Mateusz607
  • Forumowicz
  • 1001 postów
  • Skąd:~Radzyń Podlaski
  • Silnik:K20
  • Wersja:Sport
  • KM:162
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2003
  • Nadwozie:CL7
Reputacja: 8
Neutralna

Napisano 00:05, 01.11.2014

Gdzie widziałeś ten temat ??
Zaczyna robić sie chłodniej i bendix zaczyna czasami nie odbijać.

Nie pamiętam, ale tam ktoś napisał tylko, że od spodu samochodu jakoś tam włożył rękę i dał radę. Nie było to chyba opisane krok po kroku.

blow podesłał dobrą pomoc :)


  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: VII, K20A6, napiniacz łańcucha, rozrząd

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq