Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Zdjęcie

Jakie opony na zime?(rozmiar)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#16 Mikolaj

Mikolaj
  • Forumowicz
  • 3396 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:146
  • Paliwo:ON
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 4
Neutralna

Napisano 22:08, 05.08.2009

Jarek, a czy istnieje jakies oznaczenie na oponie mowiace o tym, jaka to opona?
  • 0

Accord i-CTDi Sport Sedan 2007
Jazz 1.4 ES 2002
CB600F Hornet 2009


#17 Marru

Marru
  • Forumowicz
  • 475 postów
  • Skąd:Miasto rond i pizzeri
  • Silnik:1
  • Wersja:qwerty
  • KM:1
  • Paliwo:PB
  • Rok:1989
  • Nadwozie:xx
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 22:16, 05.08.2009

Nistety tego nie sprawdzisz bo opony różnią się tylko tym, że mają odwrotnie ułożone opasania czyli kord wewnątrz opony.


http://www.leonclub....6e111bb46c700af

Z dalszych komentarzy można wyczytać, że osoba, która to pisała pracuje w fabryce opon.
  • 0

#18 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 22:18, 05.08.2009

o ile wiem to nie ma oznaczeń, ale w tej dziedzinie moja wiedza jest płytka.
W kodzie technologicznym opony jest zapisane czy to prawo czy lewostronna.
Jeżeli interesuje Was to dokładnie to spróbuję się dowiedzieć.
Prawdę mówiąc nikt się nad tym nigdy nie zastanawia tylko kupuje opony w danym kraju, a producent przystosowuje technologię i specyfikę ruch dla poszczególnych opon.
  • 0

#19 Trojan

Trojan
  • Forumowicz
  • 1426 postów
  • Skąd:Wawa
  • Silnik:1.8
  • Wersja:S3
  • KM:322KM/406Nm
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:HTB
Reputacja: 10
Dobra

Napisano 22:24, 05.08.2009

Dzięki za informacje :-)
  • 0

#20 Siwy

Siwy
  • Klubowicz
  • 3775 postów
  • Skąd:Lubelskie
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 10
Dobra

Napisano 07:46, 06.08.2009

Nie wiem czy nie wydzielić tematu bo jak widzę męczy nas ciekawość i będziemy drążyć dalej ;-)

Tak na logikę to jakie to by miało znaczenie czy autko jedzie lewą stroną czy prawą ?? Można by na tym przykładzie również dobierać np. specjalne opony do jazdy po drogach, które maja jeden pas ruchu lub wiele a my np. jeździmy najczęściej środkowym i wtedy tez dobieramy inną oponę. Wydaje mi się, że tak jak pisał Mikolaj, ważne aby opona kierunkowa była na swoim miejscu. Bo jeżeli są inne do jazdy lewo i prawostronnej to wtedy każda z opon musiałaby być oznaczona na które koło ma być założona (LP, LT, PP, PT), a u nas nikt na to nie zwraca uwagi.
Jarku dowiedz się jak najszybciej bo sami stworzymy teorię na to :-D
  • 0

Całe forum pozdrawia Cię FairFaX.


#21 Mikolaj

Mikolaj
  • Forumowicz
  • 3396 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:146
  • Paliwo:ON
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 4
Neutralna

Napisano 07:52, 06.08.2009

Siwy, w linku, ktory podal Jarek jest napisane, ze roznica jest w konstrukcji opony. jedne maja tendencje do ciagniecia w lewo, drugie w prawo.
  • 0

Accord i-CTDi Sport Sedan 2007
Jazz 1.4 ES 2002
CB600F Hornet 2009


#22 Siwy

Siwy
  • Klubowicz
  • 3775 postów
  • Skąd:Lubelskie
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Executive
  • KM:190
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 10
Dobra

Napisano 07:57, 06.08.2009

Siwy, w linku, ktory podal Jarek jest napisane,

aaaa OK, teraz jasne wcześniej linku nie widziałem/czytałem :lol:
  • 0

Całe forum pozdrawia Cię FairFaX.


#23 bouli76

bouli76
  • Forumowicz
  • 150 postów
  • Skąd:TJE PL / FY3 UK
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Executive
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 08:06, 06.08.2009

Dzieki wszystkim za info :) juz wiem jakie opony kupic :D
BTW. jedno zdawałoby sie proste pytanie a tu tyle nowych ciekawych informacji wypłyneło :D
  • 0

#24 malin_f1

malin_f1
  • Forumowicz
  • 1165 postów
  • Skąd:Polska
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 08:29, 06.08.2009

Gdzie w Polsce będziesz jeździł i w jakim terminie? bo jak się w góry nie wybierasz to po co Ci zimówki?
  • 0
F1

#25 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 11:02, 06.08.2009

zasięgnąłem języka w dziale technicznym Goodyear Polska odnośnie opon lewo i prawostronnych. Sprawa wygląda następująco. Jak wspomniałem wcześniej nie ma żadnych znaków na oponie które identyfikują ją jako prawo, lewostronną lub uniwersalne. Taka informacja jest ukryta w kodzie technologicznym opony. Opony lewostronne na 100% są robione na pierwszy montaż do samochodów składanych W Anglii /np dla toyoty, nissana/.
Jeżeli kupujemy opony to powinniśmy zaznaczyć sprzedawcy że opony mają być prawo lub lewostronne lub uniwersalne. Oczywiście kupując opony w danym kraju w którym samochód będzie jeździł nie ma takiej konieczności bo w 99% będą to opony prawidłowe, ale kupując opony w Polsce, a chcąc na nich jeździć np w Anglii powinniśmy poinformować o tym sprzedawcę - on zamówi odpowiednie opony.
Jeżeli chodzi o opony Grupy Goodyear to opony Dębica są prawostronne i uniwersalne, ale w przypadku opon Goodyear i Dunlop można kupić lewostronne - dotyczy to kilku konkretnych modeli/rozmiarów/.
Temat dotyczy opon letnich i zimowych.
Gdyby kogoś interesowało coś więcej w tym temacie to proszę pytać - spróbuję się dowiedzieć szczegółów. Choć myślę że ogólnie temat jest naświetlony.
Trzymajcie się prawej
  • 0

#26 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 13:06, 06.08.2009

Wydawało mi się do dziś, że dużo wiem na temat opon, ale Jarku, zbiłeś mnie z tropu całkowicie. Że są do ruchu lewostonnego i prawostronnego nie miałem pojęcia.
Oczywiście można bagatelizować kwestię w którą stronę powinno bardziej znosić, bo na Polskich drogach większe jest prawdopodobieństwo stracenia całego koła w dziurze niż uświadczenia na tyle równej drogi krajowej (bo zakładam, że na takich to ma działać, a nie autostradzie) żeby opony nas uratowały w razie zaśnięcia, jednak pojawia się jedno ale.
Kupujemy opony przez internet. A dostawcy wyszukują najtańsze oferty, często za granicą. I teraz pytanie, ilu z nas jeździ na "angielskich" gumach nie mając o tym pojęcia? Brak oznaczenia jaka to opona jest dla mnie trochę przerażający!

R.
  • 0

#27 Mikolaj

Mikolaj
  • Forumowicz
  • 3396 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Sport
  • KM:146
  • Paliwo:ON
  • Rok:2007
  • Nadwozie:Sedan
Reputacja: 4
Neutralna

Napisano 13:10, 06.08.2009

Kupujemy opony przez internet. A dostawcy wyszukują najtańsze oferty, często za granicą. I teraz pytanie, ilu z nas jeździ na "angielskich" gumach nie mając o tym pojęcia? Brak oznaczenia jaka to opona jest dla mnie trochę przerażający!


Dokladnie, dlatego wlasnie pytalem, czy da sie taka opone rozpoznac.
  • 0

Accord i-CTDi Sport Sedan 2007
Jazz 1.4 ES 2002
CB600F Hornet 2009


#28 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 13:43, 06.08.2009

Mikołaj, też mnie nurtuje to pytanie, ale póki co niestety odpowiedzi wyczerpującej brak.
Postaram się dowiedzieć jeszcze czegoś więcej.
  • 0

#29 bouli76

bouli76
  • Forumowicz
  • 150 postów
  • Skąd:TJE PL / FY3 UK
  • Silnik:2.2
  • Wersja:Executive
  • KM:140
  • Paliwo:ON
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 15:57, 06.08.2009

Gdzie w Polsce będziesz jeździł i w jakim terminie? bo jak się w góry nie wybierasz to po co Ci zimówki?

Nie wybieram sie w gory - po Polsce bede jechal od Olszyny do Katowic autostrada a potem 120 km normalnymi drogami i u siebie na miejscu (kieleckie) - nigdzie dalej sie nie wybieram.
Termin - 18 grudnia- 2 stycznia.

Tak sobie pomyslalem o oponach prawo i lewostronneych i powiem szczerze ze cos w tym jest.
Mialem w te wakacje w polsce przypadek moja angielska hania ze lekko przysnalem za kółkiem i samochod pojechal sobie na lewy pas prosto na czołówke (na szczescie nic nie jechalo a ja po przekroczenu srodka drogi sie ocknalem) a pamietam dawno temu (jak jeszcze mieszkalem w PL) wracałem w Warszawy z towarem do sklepu i przed Konskimi głowa poleciala ze zmeczenia to samochod zjechal na prawo do rowu - cos w tym musi byc.
  • 0

#30 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 09:51, 20.09.2009

Kiedyś czytałem że można to w którą strone opona ściąga patrząc na czoło bieżnika i i rozkład kolorowych pasków na nim namalowanych. Służą one do orientacji jaka to opona w magazynie ale ich ułożenie pokazuje też jak będzie ściągać. Czyli patrzymy nie na bok opony a na czoło bieżnika.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq