Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Zdjęcie
all_gen

Kamera samochodowa

all_gen rejestrator kamera kamera samochodowa VI

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
996 odpowiedzi w tym temacie

#481 Statom

Statom
  • Klubowicz
  • 7195 postów
  • Skąd:Łódź
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Comfort
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2004
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 87
Wzorowa

Napisano 00:55, 06.11.2014

Może i kompleksowa, ale nie napisałem najważniejszego:
powyższe wyliczenia są prawdziwe TYLKO i wyłacznie przy założeniu, że film wrzucony na YouTube i podlinkowany tutaj, jest oryginalnym, nie rekompresowanym, obrabianym, itd. filmem zrzuconym z rejestratora...

Pozdrawiam
Tomek

wysłane z mojego fona przy użyciu Tapatalka
  • 0

#482 Drizzit

Drizzit
  • Klubowicz
  • 1362 postów
  • Skąd:Königshütte Oberschlesien
  • Silnik:K20
  • Wersja:customS
  • KM:172,8
  • Paliwo:PB
  • Rok:2004
Garaż Zobacz Garaż
Reputacja: 22
Super

Napisano 08:31, 06.11.2014

YT automagicznie "obrabia" wrzucany plik i nijak się on ma do oryginału na kamerce.
Sprawdź na karcie kamery ile waży plik 3 minutowy. :)

Tapatalknięte z oryginalnego chińskiego smarkofonu ¥
  • 0

#483 Statom

Statom
  • Klubowicz
  • 7195 postów
  • Skąd:Łódź
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Comfort
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2004
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 87
Wzorowa

Napisano 09:33, 06.11.2014

Hej :-)

Drizzit, pewnie jest tak jak piszesz, ale ja ściągając pliczek z YouTube nie wybierałem sam parametrów pliku, tylko wybrałem plik źródłowy, czyli teoretycznie taki jaki był wrzucony, jak to praktycznie wygląda - trzeba by sprawdzić... być może dzisiaj przeprowadzę taką próbę, aby to zweryfikować...

Tak czy inaczej jest możliwe utworzenie takiego pliku w takim formacie i takiej wielkości - pytanie czy kamerka jest to w stanie w czasie rzeczywistym realizować...

 

Pozdrawiam

Tomek


  • 0

#484 Drizzit

Drizzit
  • Klubowicz
  • 1362 postów
  • Skąd:Königshütte Oberschlesien
  • Silnik:K20
  • Wersja:customS
  • KM:172,8
  • Paliwo:PB
  • Rok:2004
Garaż Zobacz Garaż
Reputacja: 22
Super

Napisano 18:24, 06.11.2014

Imienniku drogi, właśnie przytaszczyłem kartę z kamerki. Zapodałem do lapka i : 1 plik 3 minutowy nagrany w HD ma "ciężar" 344 MB


  • 0

#485 jaca

jaca
  • Forumowicz
  • 976 postów
  • Skąd:Wrocław
  • Silnik:2.0
  • Wersja:LS
  • KM:147
  • Paliwo:LPG
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG9
Reputacja: 11
Dobra

Napisano 18:54, 06.11.2014

tyle wychodzi przy wspomnianych 15Mbit/s: 1min = ~110mb :)
Z opisu kamerki wynika, że:

Kamera rejestruje obraz o rzeczywistej jakości Super HD (2304x1296, 30 klatek).
żródło: http://www.ferguson-...ive-shd100.html


  • 0

#486 maciety1989

maciety1989
  • Forumowicz
  • 257 postów
  • Skąd:Płock
  • Silnik:2,0
  • Wersja:comfort
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2003
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 12
Dobra

Napisano 17:50, 09.11.2014

Koledzy powiedzcie jaką mozna by kupić kamerkę która byłaby w miarę mało widoczna za szybą a nagrywałaby obraz w niezłej jakości?

 

 

Gw1h tania fajna kamerka ale krurcze troche duza i takie pudlo bedzie mi wisieć na szybie

 

Jeśli zdecydowałbym się na gw1h to  z tego linka http://www.gearbest....r/pp_16927.html  ale czy kod rabatowy podawany przez was na stronie 29-30 tematu nadal dziala ? i za 39$ dolców mozna ją chapnąć.

 

Macie moze zdjęcia jak wygląda gw1h zamontowana na uchwycie do lusterka. chcialbym zeby zamocować ją jakos zeby lusterko ją zasłaniało.


Użytkownik maciety1989 edytował ten post 17:51, 09.11.2014

  • 0

#487 Trigger

Trigger
  • Forumowicz
  • 734 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Sport
  • KM:155
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 23:35, 23.11.2014

Z tymi kilkudziesięcioma godzinami nagrania w HD to też się uśmiałem. Nie ma fizycznie możliwości żeby w Full HD  (nie widzę sensu nagrywania w niższej rozdzielczości) a nawet w HD dało się nagrać kilkadziesiąt godzin. Współczesne kamery mają bitrate na poziomie 12-15 Mb a Super HD nawet 18 Mb. Dlaczego wrzucony na Youtube film o "masie" 500 MB po ponownym pobraniu ma ok 60-80 MB? Bo jest dokładnie przetwarzany, algorytm działa długo i ma czas na dokładną kompresję a kamera ma zbyt słaby procesor żeby tak dokładnie skompresować film. Poza tym filmy na youtube jednak tracą na jakości i to widać.

 

Drizzit, dnia 03 List 2014 - 15:40, napisał:
Czy ktoś mógłby polecić jakąś w miarę tanią kamerkę na tył?

Tak, nie pomyliłem się, myślę o zamontowaniu kamery także za tylną szybą. Myślałem nad jakąś malutką. Nie chciałbym pakować na tył G1WH, chciałbym coś max małego, ale nie wiem która będzie nagrywała w na tyle dobrej jakości, aby można było odczytać tablice rejestracyjne.

Nie ukrywam, że liczę na podpowiedź Trigger:)

 

 

Ja też mam na tyle. 

Z małych dyskretnych polecę Ci B40/A118. To mała, dyskretna kamera, idealna na tył. Bebechy te same co w G1WH:

 

 

 

Pomyśl też nad Mobiusem. To super mała i dyskretna kamera wielkości zbliżonej do pudełka od zapałek ale bez wyświetlacza. Ulubiona kamera modelarzy RC.

 

Mobius_Camera-Nr-A.jpg

 

https://www.youtube.com/watch?v=b5OqUyPc6Ls


Użytkownik Trigger edytował ten post 23:39, 23.11.2014

  • 0

#488 Drizzit

Drizzit
  • Klubowicz
  • 1362 postów
  • Skąd:Königshütte Oberschlesien
  • Silnik:K20
  • Wersja:customS
  • KM:172,8
  • Paliwo:PB
  • Rok:2004
Garaż Zobacz Garaż
Reputacja: 22
Super

Napisano 15:42, 24.11.2014

Dzięki @Trigger,jak zawsze można liczyć na Twoją fachową pomoc :) :k

Tapatalknięte z oryginalnego chińskiego smarkofonu Lenovo P780
  • 0

#489 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
  • Skąd:Dębica i okolice
  • Silnik:1.8
  • Wersja:ES
  • KM:136
  • Paliwo:PB
  • Rok:1999
  • Nadwozie:CG8
Reputacja: 43
Super

Napisano 20:05, 24.11.2014

a takie cudo http://www.wideoreje...e-kamery-fullhd

czy ktos miał stycznośc z takim sprzęcikiem


  • 0

#490 www.gom.pl

www.gom.pl
  • Forumowicz
  • 63 postów
  • Skąd:Gdynia
  • Silnik:2,2
  • Wersja:Executive
  • KM:150
  • Paliwo:ON
  • Rok:2010
  • Nadwozie:sedan
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 20:18, 24.11.2014

Witajcie, skoro rozpisujecie się na temat ilości miejsca, to trochę informacji bo wszyscy macie po trochu rację.
Kompresja H.264 jest jedną z pierwszych kompresji, która użytkownikowi (producentowi) pozwala na definiowanie wielu czynników które wpływają na jakość nagrania, np:
- przepływność (bitrate)
- rozdzielczość
- liczba klatek /s

- stopień kompresji klatki

- typ klatki
- odstęp ramek / klatek kontrolnych

w zależności od rejestratora można ustawiać wszystkie parametry, kilka lub wcale.

I tak: zmniejszając liczbę klatek/s z 30 na 10 zwiększymy długość nagrań 3krotnie, zwiększając stopień kompresji i 10krotnie, wydłużając odstęp ramek zaoszczędzimy b dużo miejsca, szczególnie jeśli samochód dużo stoi albo się wolno porusza itd.
Takie ustawienia zwykle możemy sobie ustawiać na rejestratorach stacjonarnych albo mobilnych wielokanałowych.

Jednak w rejestratorach zespolonych wraz z kamerą - testując kilka kamer zauważyłem że producenci chcąc uzyskać możliwość napisania HD na obudowie i maksymalnie długi czas przy słabym procesorze starają się głównie zwiększać odstęp ramek i zwiększać kompresję i mogę uwierzyć bez problemu, że komuś się mieści kilkadziesiąt godzin - wystarczy że producent zachowując rozdzielczość fullHD zwiększy kompresję na ile pozwoli mu wydajność silnika i ograniczy jednocześnie ilość klatek na np 15/sek, odstęp ramek na 30,
Taki zabieg wystarczy aby 1 minuta nie zajęła więcej niż 20MB przy rozdzielczości full HD, a to przy 32GB karcie pozwoli już na nagranie 26h, jeśli dodamy do tego że ktoś porusza się głównie w mieście i często staje - kompresja H264 pozwala na zaoszczędzenie miejsca poprzez ignorowanie klatek w którym nic się nie zmieniło, wiec zamiast zapisywać 20, 30 klatek na sek w czasie powolnego ruchu lub jego braku w rzeczywistości nagra tylko 1, 2 klatki na sekundę, a pozostałe sobie zmultiplikuje przy odtwarzaniu - dojdzie i do 30h 

Niestety takie zabiegi, które są normą przy rejestracji CCTV (kiedy kamera widzi ciągle na ten sam korytarz i odstęp ramek można sobie śmiało wydłużyć do 8,10), w samochodach przy dynamicznej jeździe i zróżnicowanym obrazie takie sztuczki wychodzą bardzo szybko w postaci pikselozy w ciemnych i szybko zmieniających się fragmentach obrazu jak np pitasoft BlackVue HD -ta parszywa jakość to niestety 56MB /min b długi odstęp ramek połączona ze słabą jakością procesora

Koncząc ten temat z mojej strony: dla samochodu przy przemyślanych ustawieniach H264, rozdzieczości fullHD i 30kl/s 1minuta dynamicznego obrazu powinna zająć od 50 do 150MB, co pozwoli na 32GB nagrać około 4-10 godzin, jednak np standardowo ustawiony blackvue przy wyższej kompresji to 36MB/min i wszyscy się zachwycają jego jakością... dopóki nie wjadą pod słońce w las.
Teraz testuję Mio568 Touch - ten mniej bajeruje bo tu uczciwie 1min zajmuje ponad 100MB, ale ma inne wady niestety....  
 


  • 0

#491 Trigger

Trigger
  • Forumowicz
  • 734 postów
  • Skąd:Warszawa
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Sport
  • KM:155
  • Paliwo:LPG
  • Rok:2006
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 09:51, 25.11.2014

Możemy dyskutować o teorii i rozwiązaniach w CCTV ale teoria teorią a praktyka praktyką. Temat jest o rejestratorach samochodowych i o takie tu chodzi. 

Nie wiem o którym blackvue piszesz, ale lata swojej świetności i przewagi ten producent ma już za sobą. Zachwycenie było ale kilka lat temu. Teraz rejestratory się bardzo upowszechniły i w kamerach za 300 zł mamy najlepsze podzespoły a jak pokazuje praktyka nawet stosując sensor Sony IXMOR i ostro podnosząc cenę, nie ma rewolucji. 

W kamerach samochodowych nikt nie stosuje 10 czy 20 klatek. Jest parcie na 60 klatek a 30 to absolutny standard. Nawet najgorsze i najtańsze mają deklarowane 30 klatek ale w praktyce wychodzi ok 25 w porywach 30 kl.

Od początku producenci przykładali wagę głównie do jakości nagrań, czytelności tablic. O ile w dzień dość szybko jakość była świetna, to w nocy nagrania były albo bardzo ciemne albo koszmarnie zaszumione, stąd zaczęto pracować nad nagraniami nocnymi i w efekcie mamy sensory o dużej rozpiętości tonalnej, WDR , HDR itd.

Jakość nagrań to priorytet a nie oszczędzanie miejsca bo obecnie karty 60GB kosztują mniej niż 200 zł. Starcza to na ładnych parę godzin nagrań co w zupełności wystarcza a w razie awaryjnej sytuacji zawsze można zablokować nagranie odpowiednim emergency buttonem i to nagranie nie zostanie nigdy podmienione.

Kolejne generacje kamer mają coraz wyższy bitrate, ilość klatek i rozdzielczość. Obecnie coraz bardziej popularne robią się kamery o rozdzielczości 1296p oferujące 30 kl lub 60 klatek w 1080p za cenę ok 400-500 zł.

Nie ma nic za darmo więc to co powyższe musi się wiązać ze wzrostem zajmowanego miejsca.


  • 0

#492 Statom

Statom
  • Klubowicz
  • 7195 postów
  • Skąd:Łódź
  • Silnik:2.0
  • Wersja:Comfort
  • KM:155
  • Paliwo:PB
  • Rok:2004
  • Nadwozie:Tourer
Reputacja: 87
Wzorowa

Napisano 22:26, 25.11.2014

Hej :-)
Koledzy 'nie idźcie tą drogą, albowiem...' tak piszę na wszelki wypadek, aby ostudzić ew. zapał do osobistych wycieczek... 'bo On zaczął' itp.
Dyskusja na argumenty - OK...

Pozdrawiam
Tomek

P.S. i nie ustosunkowujcie się do tego posta, bo jutro go usunę...

wysłane z mojego fona przy użyciu Tapatalka
  • 0

#493 TaryfiX

TaryfiX
  • Forumowicz
  • 819 postów
  • Skąd:BMTH
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Ex+
  • KM:Nieokiełznana
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 5
Neutralna

Napisano 21:45, 11.12.2014

Przeczytałem ostatnie 10 ston i widzę, że większość kupiła g1wh, ale szukam czegoś lepszego (bo oglądając wasze filmiki podczas jazdy w nocy, ciężko jest zobaczyć nr rej auta przed nami - oglądałem na full screenie na HD)

Właśnie szukam kamerki na przód do auta i widzę, że mamy speca w tej dziedzinie - Trigger :diabelgrin:

I tu pytanie do naszego guru, co byś polecił lepszego od g1wh??

Zależy mi żeby sie odpalała podczas startu auta i wył przy jego zgaszeniu - jak wyżej podana.

Nie potrzebny mi Gps,

Głównie zależy mi żeby w nocy podczas jazdy, można byłoby potem z czytać nr rej. podczas oglądania

Stawiam na jakość nagrania w dzień i w nocy.

 

 

A do pozostałych pytania apropo g1wh:

-  ilu min nagrywa filmiki? Czy raczej leci ciągłością?

-  jest możliwość na przykład filmik 5 min wyedytować jakoś i wyciąć moment zderzenia? (chodzi mi, że sobie jade, jade i jade i raptem buch, chce wysłać do ubezpieczalni moment wypadku a nie całą trasę - bo dość szybko jeżdżę :kox: :vtec:   )

- wiem, że włącza sie podczas wykrycia ruchu, a jak to sie ma do stania auta na parkingu? Jak ktoś cofa i mnie trzaśnie?


Użytkownik TaryfiX edytował ten post 21:47, 11.12.2014

  • 0

#494 pablo.see

pablo.see
  • Forumowicz
  • 3079 postów
  • Skąd:Augustów
  • Silnik:1.8
  • Wersja:Comfort
  • KM:140
  • Paliwo:PB
  • Rok:2011
  • Nadwozie:Civic FD7
Reputacja: 46
Super

Napisano 21:56, 11.12.2014

Przeczytałem ostatnie 10 ston i widzę, że większość kupiła g1wh, ale szukam czegoś lepszego (bo oglądając wasze filmiki podczas jazdy w nocy, ciężko jest zobaczyć nr rej auta przed nami - oglądałem na full screenie na HD)

Obejrzałeś film bezpośrednio z kamery czy tylko z YT? Jak oceniasz tylko na podstawie YT to daj sobie spokój.


  • 0

Do zobaczenia na trasie.


#495 TaryfiX

TaryfiX
  • Forumowicz
  • 819 postów
  • Skąd:BMTH
  • Silnik:2.4
  • Wersja:Ex+
  • KM:Nieokiełznana
  • Paliwo:PB
  • Rok:2005
  • Nadwozie:CL9
Reputacja: 5
Neutralna

Napisano 23:07, 11.12.2014

Bezpośrednio z kamery nie widziałem. Mógłby ktoś wstawić taki obraz (z nocnej jazdy) prosto z kamery? Bez żadnych obróbek?

 

pablo.see trafne spostrzeżenie, zapomniałem o kompresji. W dziedzinie kamer jestem totalnym laikiem i przejrzałem sporo tych filmików ale właśnie na YT.

Z drugiej strony każdy tak naprawde wstawia te filmiki z YT a nie org film z kamerki i ciężko jest podejść do jakości jak i o ile sie różni od tej na kamerze.

Chyba każdy kto zaczynał wybór swojej kamerki zaczynał od filmów wstawianych na YT i opinii użytkowników


Użytkownik TaryfiX edytował ten post 23:09, 11.12.2014

  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: all_gen, rejestrator, kamera, kamera samochodowa, VI

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

IPB Skin By Virteq