Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Zdjęcie

Jaki Bezpiecznik przy akumulatorze?


Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 luk2103

luk2103
  • Forumowicz
  • 239 postów
Reputacja: 3
Neutralna

Napisano 14:38, 08.04.2009

Witam
Zamierzam w najbliższym czasie wkońcu zamontować wzmacniacz i subwoofer które mam już jakiś czas. Ale nie wiem jaki bezpiecznik zamontować przy akumulatorze.
Dodam ze przy wzmacniaczu znajduje się bezpiecznik 30A [Jeśli to ma jakieś znaczenie].

Dziki z góry za porady ;)

Edit : Piekna Pani sprzedawczyni w sklepie car-audio poleciła mi 70A ... ale wyczułem w jej głosie niepewność. Wiec wsumie juz nie wiem czy te 70A będzie dobre ;)


#2 kamul

kamul
  • Forumowicz
  • 65 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 22:41, 08.04.2009

Niezbyt dobrze Ci Pani poleciBa. bezpiecznik powinien by mniejszy ni| ten, który masz we wzmacniaczu. jak dla Ciebie np. 25A. Pozdrawiam. :B
|Do usłyszenia| Guest SEAS LOTUS REFERENCE Super stan Pomogę z C/A :roll:

#3 Jarek

Jarek
  • Klubowicz
  • 7399 postów
Reputacja: 43
Super

Napisano 01:07, 09.04.2009

zgodnie z zasadą stopniowania np - na słupie 32A - na pionie 25A - na gniazdku 20, a ewentualnie wewnętrzny w odbiorniku 16A.

#4 Adas

Adas
  • Forumowicz
  • 59 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 12:34, 14.04.2009

Bezpiecznik dobiera się do grubości kabla od akumulatora do wzmacniacza.

#5 kamul

kamul
  • Forumowicz
  • 65 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 08:53, 15.04.2009

Mówiono mi kiedyś nieco inaczej :k , ale poprawiam się ;-) Tu masz tabelę, gdzie masz pokazane jaki kabel, do jakiego bezpiecznika i przy jakiej odległości wzmacniacza od akumulatora zastosować :B żeby się nie spalić :evil:

Dołączona grafika

Lewa kolumna - Wartość bezpiecznika na wzmacniaczu - pobór prądu przez wzmacniacz (de facto takiego powinieneś użyć)

Górny wiersz - Przekrój kabla w mm2

Wartości na kolorowym tle - metry kabla zasilającego (maksymalna odległość)

Czyli jak dla Ciebie:
Wartość bezpiecznika 30A
Długośc kabla ok.5m (z tabeli max. wartość 6,1m)
Średnica 16mm2

Generalnie im krótszy kabel o danej średnicy, tym większy trzeba stosować bezpiecznik

Mam nadzieję, że tym razem zrobiłem to bez pomyłek :evil:

Tu masz cały artykuł


|Do usłyszenia| Guest SEAS LOTUS REFERENCE Super stan Pomogę z C/A :roll:

#6 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 09:27, 17.04.2009

Niezbyt dobrze Ci Pani poleciBa. bezpiecznik powinien by mniejszy ni| ten, który masz we wzmacniaczu. jak dla Ciebie np. 25A. Pozdrawiam.

No nie do konca. Bezpiecznik we wzmacniaczu ma za zadanie chronic wzmacniacz przed spaleniem/zniszczeniem itd. Jezeli jest zalozony w nim bezpiecznik 30A, to znaczy, ze nawet w szczytowym momencie normalnego poboru mocy, nie pociagnie z instalacji 30A pradu. Inaczej spalilby bezpiecznik (np. zwarcie). Sytuacja ma sie troszke inaczej z bezpiecznikiem na kablu. Jego zadaniem nie jest chronienie wzmacniacza (bo w tym celu ma on wlasny bezpiecznik) tylko chronienie samochodu przed spaleniem w razie zwarcia przewodu plusowego z masa. Dlatego tez dobiera sie bezpiecznik do grubosci i dlugosci przewodu. Jezli dalbys na kablu 25 A to moglby sie palic przy glosnym sluchaniu.

Czyli jak dla Ciebie:
Wartość bezpiecznika 30A
Długośc kabla ok.5m (z tabeli max. wartość 6,1m)
Średnica 16mm2

W zasadzie tak,
ale osobiscie zalozylbym bezpiecznik 35-40A. Zgodnie z zasada stopniowania (dzieki Jarek). Chodzi o to, ze w przypadku jakiejs awarii najpierw ma sie spalic bezpiecznik na wzmaku, po to on tam jest i po to ma taka wartosc. Bezpiecznikiem przy akumulatorze chronisz tylko auto, a przy zwarciu kabla plusowego do masy prad przeplywajacy jest tak duzy, ze nie ma znaczenia czy bezpiecznik jest 30 czy 40A bo spali sie natychmiast.

U siebie mam 2 wzmacniacze: jeden 4-ro kanalowy 2X25A i jeden mono 20A. Bezpiecznik przy aku jest 60A. Tylko dlatego, ze 2 kanaly w 4-ro kanalowce sa odpiete wiec maxymalny pobor pradu (ktorego i tak nie osiagam bo by mi bebenki popekaly) 45A.
Jako ciekawostke dodam, ze kiedys mialem wzmacniaczyk z bezpieczniczkiem 15A i zalozylem tez 15A przy akumulatorze i przyglosnym slychaniu lubil sie spalic (ten przy aku)




IPB Skin By Virteq