Skocz do zawartości


RODO w HAKP

Czy LPG w 1.6 ma sens ??


Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_slajders_*

Guest_slajders_*
  • Guests

Napisano 16:33, 29.03.2009

Witam
Posiadam Accorda z silniczkiem 1.6 i zastanawiam się nad zamontowaniem do niego sekwencji LPG Rocznie zrobię ok 20kkm Przebieg auta to 122kkm
Ogólnie silnik ten rakietą nie jest ale dla mnie do dojazdów do pracy w zupełności wystarcza Średnie spalanie przy moim stylu jazdy jazdy, głównie poza miastem, wynosi ok 7,6L/100km ( zmiany biegów między 3.5 a 4 tyś. obr/min, prędkość poza miastem ok 120km/h )
Pytanie jest czy warto inwestować 2,5 tyś zł. w LPG. Kolejne pytanie to po jakim czasie takie instalacje się zwracają ( bo przecież nie można liczyć tylko różnicy cen między benzyną a LPG )
Do tej pory nigdy nie miałem auta na LPG wiec mam też ( może głupie :oops: ) pytanie czy taka instalacja nie wpłynie na obniżenie żywotności silnika
Korzystając ze swoich doświadczeń może ktoś z forumowiczów coś mi doradzi

#2 Glinuś

Glinuś
  • Forumowicz
  • 3403 postów
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 17:05, 29.03.2009

Decyzję niestety,ale musisz podjąć sam.Ja mam już 4 auto zagazowane i jestem zadowolony.Najwięcej zależy od doboru komponentów instalacji gazowej(komputer,reduktor,listwa wtryskowa).Jeżeli to będziesz miał dobrze dobrane to i silniczek będzie dobrze chodził.Druga sprawa to taka,abyś trafił na dobry zakład i gazownika który na tym się zna.Jak napisałeś Hondka pali Tobie 7,6l a rocznie robisz 20 tys tak więc nie wiem czy jest sens gazowania.Na gazie nie powinna palić więcej niż 9l(mówię tylko i wyłącznie o instalacji sekwencyjnej).Nie liczyłem za jaki czas zwróciłaby Ci się ta inwestycja,ale myślę,że ok 1 roku (mogę się mylić-nie bić :mrgreen: )
W każdym razie ja śmigam i nie mam problemów.
Ps.to jest tylko moja opinia :mrgreen:

#3 Guest_slajders_*

Guest_slajders_*
  • Guests

Napisano 18:06, 29.03.2009

Przy różnicy cen w granicach 2zł i 20000 km rocznie instalacja praktycznie się zwraca po roku Z tym że to tylko różnica cen A przecież w koszty użytkowania to nie tylko cena gazu. Czytałem na forum że średnio o połowę częściej trzeba wymieniać świece, przewody WN, regulować zawory, częściej olej zmieniać, płacić za diagnostykę, droższe przeglądy, dotankowywać PB ....
I jeszcze jedno Pytałem u pewnego gazownika o koszt instalacji i zaśpiewał mi " za dobrą " sekwencję 2500zł Niestety nie dopytałem o rodzaj i elementy składowe. Czy ktoś może mi powiedzieć ile kosztuje naprawdę dobra i sprawdzona instalacja z porządnymi komponentami ??

#4 Glinuś

Glinuś
  • Forumowicz
  • 3403 postów
Reputacja: 6
Neutralna

Napisano 19:40, 29.03.2009

Myślę,że do Twojej pojemności zamontował bym coś takiego:elektronika firmy Stag 300(cena w zależności od dostawcy i gazownika),listwa wtryskowa typu Matrix HD344(dość droga ok.300 zł,ale gwarantuję nie będzie problemów),reduktor Zavoli (odpowiedni do twojej pojemności koszt ok 200 zł i oczywiście butla gazowa w koło(cena w zależności od firmy w granicach 150-300 zł).Koniecznie jak będziesz montował to poproś o założenie takiego wlewu gazu:
Dołączona grafika
Podane przeze mnie ceny są orientacyjne i nie sugeruj się tym,bo instalator może mieć inne.
Dodam tylko,że każda wymiana oleju,świec,filtrów skraca się o jakieś 5 tys.
Wybór należy powtarzam do Ciebie :ok

#5 [H]-CluB-

[H]-CluB-
  • Forumowicz
  • 148 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 21:50, 29.03.2009

Jezu ja nawet o tym nie myślę - aż mnie szczena opadła jak zobaczyłem post :-P
Pali beny 7-9l a Ty chcesz go gazować - to się chyba nie opłaca

#6 Siwy

Siwy
  • Klubowicz
  • 3775 postów
Reputacja: 10
Dobra

Napisano 07:30, 30.03.2009

Do tej pory nigdy nie miałem auta na LPG ...


W związku z powyższym proponuję odpuścić sobie, a silniczek masz naprawdę oszczędny :ok

Całe forum pozdrawia Cię FairFaX.


#7 Guest_Anonymous_*

Guest_Anonymous_*
  • Guests

Napisano 12:15, 30.03.2009

slajders, wszystko jest kwestia kalkulacji i Twoich priorytetow.

Mozemy sprobowac sobie to oszacowac:
Opierajac sie na Twoich danych oraz zakladajac dzisiejsze relacje cenowe paliw wychodzi na to, ze kazdy rok uzywania inst. LPG daje ok. 2500 - 2700 zł (przyjmijmy pesymistyczne 2500) korzysci (www.autocentrum.pl/go/147__kalkulator_LPG.html)
Czyli po pierwszym roku jestes "na zero" a dopiero kolejne lata daja Ci realne oszczednosci. Jak dlugo planujesz jezdzic swoim Accordem? - bo jak widzisz ma to w tym momencie duze znaczenie... Im dluzej tym bardziej oplaca sie miec LPG, bo po 2 latach jestes 2500 zl do przodu, a po 5 latach juz 10 000 zl.

Teraz kwestie zwiazane z dodatkowymi kosztami posiadania inst. LPG w samochodzie:
1. inst. LPG serwisuje sie co 30 000 km (pisze na podstawie swojej instalacji) - jesli inst. jest prawidlowo dobrana i prawidlowo zalozona, to serwis polega na wymianie filtrow gazu, no moze ewentualnie jakies drobne korekty map. Mysle, ze 100 zł to max za taki przeglad.
2. dodatkowy koszt zwiazany z przegladem technicznym - jest to dodatkowo jakies 50 zł za kazde obowiazkowe bedanie roczne.
3. Czestsze wymiany materialow eksploatacyjnych: tu panuje dosc duza rozbieznosc zdan pomiedzy uzytkownikami i instalatorami LPG. Ja ze swojego doswiadczenia moge podpowiedziec ze:
- regulacja luzu zaworowego robie 2x czesciej niz serviceplan - czyli co 20-25 tkm.
- olej, swiece, przewody wymieniam tak samo czesto na LPG jak na benzynie. Np. wykrecalem ostatnio swiece, sprawdzilem odstep elektrod i wkrecilem je spowrotem bo pracuja idealnie po przebiegu prawie 30 tkm :)
- koszt PB na rozruch - tu duzo zalezy od producenta instalacji i dlugosci pokonywanych odcinkow.

Jesli chodzi o wplyw LPG na silnik, to jest ostatnia rzecz o ktora bym sie obawial.

Jesli Twoim priorytetem jest oszczedna jazda i przedkladasz to przed komfort i funkcjonalnosc korzystania z auta oraz planujesz jeszcze kilka lat pojezdzic swoim autkiem to chyba warto zalozyc LPG. No i warto pamietac, ze ludzie zadowoleni z gazu to Ci, ktorzy trafili na profesjonalnego instalatora.

#8 Guest_slajders_*

Guest_slajders_*
  • Guests

Napisano 13:28, 30.03.2009

Dzięki Xeper za wyczerpującą poradę
Swoim Accordem mam zamiar pojeździć dużo więcej niż rok Ogólnie jestem z niego zadowolony Wiec instalacja LPG na pewno przyniesie realne korzyści Jakie to zależy od relacji cenowej gaz/PB
Jednak muszę najpierw pojeździć i poszukać dobrego gazownika Zobaczymy co mi powie...

#9 pablo.see

pablo.see
  • Forumowicz
  • 3079 postów
Reputacja: 46
Super

Napisano 14:27, 30.03.2009

Nie warto montować "czerwonych valdemarów", bo po 10tys km są albo do wymiany, albo zestaw naprawczy i kalibracja i tak w kółko Macieju. Nie czaić się, dołożyć 150zł i wrzucić Matrix HD344

Do zobaczenia na trasie.


#10 wolek

wolek

    Partner HAKP

  • Partner HAKP
  • 4965 postów
Reputacja: 94
Wzorowa

Napisano 14:30, 30.03.2009

slajders, wez zagadaj z Glinusiem on ma kolesi co znają sie na tym fachu i ogarną ci fure jak trzeba ale tyle ze pod wawą... ale mysle ze jak kolesie są pewni to warto pojechać czasem te pare km....moze jakis rabacik glinus ci zalatwi...

#11 Seth

Seth
  • Partner HAKP
  • 5948 postów
Reputacja: 104
Wzorowa

Napisano 14:45, 30.03.2009

Np. wykrecalem ostatnio swiece, sprawdzilem odstep elektrod i wkrecilem je spowrotem bo pracuja idealnie po przebiegu prawie 30 tkm :)


Tu się nie zgodzę, bo sam wygląd świecy i odstęp elektrod nie powie za wiele. Jej czas eksploatacyjny jest ograniczony.
Ja swoje wymieniłem po 60tys km mimo że były idealne z wyglądu i pracował silnik też super. A są ludzie co robią na świecach i 100tys km i działają.

No i warto pamietac, ze ludzie zadowoleni z gazu to Ci, ktorzy trafili na profesjonalnego instalatora.


Dokładnie tak!!!! Ta zasada działa do wszystkiego co wiąże się z mechaniką, trafisz na solidnego profesjonalistę to będziesz zadowolony. Inaczej to tylko bluzgi będą szły.

 Zaciski hamulcowe

Serwis Hond i nie tylko, zawory, płyny, hamulce, diagnostyka HDS itp
Opinie o mnie : KLIK


#12 wolek

wolek

    Partner HAKP

  • Partner HAKP
  • 4965 postów
Reputacja: 94
Wzorowa

Napisano 16:59, 30.03.2009

Ludzie ale zapominamy o temacie postu... Temat jest Czy LPG w 1.6 ma sens ?? kolega zastanawia się nad LPG bo chce trochę zaoszczędzić (nie oszukujmy się paliwo kosztuje i życie ) a to czy zrobi z tego kuchenkę czy inne gadżety inna sprawa i założyć można oddzielny wątek i tam zrobić rozprawke na ten temat a nie tu.....W temacie nie było czy będzie walić mi z rury jak bede mial LPG..... trzymajmy się tematu i postarajmy sie pomóc a nie utrudniać. seth ma racje jak cos jest dobrze zrobione będzie działać i samochód bedzie jeździł...

#13 Guest_slajders_*

Guest_slajders_*
  • Guests

Napisano 17:13, 30.03.2009

Za kilka dni jadę do pewnego gazownika którego polecił mi znajomy Zobaczymy co powie

#14 pablo.see

pablo.see
  • Forumowicz
  • 3079 postów
Reputacja: 46
Super

Napisano 17:25, 30.03.2009

Koniecznie napisz jakie graty zaproponował od siebie. Jak możesz zrób zdjęcia instalacji jakie już zrobił. Zapytaj go co przeważnie wstawia.

Do zobaczenia na trasie.


#15 crisinho

crisinho
  • Forumowicz
  • 88 postów
Reputacja: 0
Neutralna

Napisano 19:04, 30.03.2009

śmieszą mnie komentarze osób jeżdżących autami za około 100k, które radzą osobie co ma auto za 20k żeby nie zakładały gazu.

zapewne kolega slajders nie zastanawia się czy założyć gaz bo to jest trendy
jest to podyktowane czynnikami ekonomicznymi

ja kiedyś miałem zamontowany gaz w 1.6 i z perspektywy czasu moge powiedzieć...opłacało się
było mnie stać na to żeby jechać autem gdzie chciałem i na każdym kroku odczuwałem oszczędność i mogłem odkładać na lepszy samochód

i jeśli faktycznie będziesz jeżdził tym autem jeszcze kilka lat to zakładaj sobie ten gazik (tylko porządny gaz u dobrego gazownika) i ciesz się tankowaniem "do pełna" za grosze ;-)




IPB Skin By Virteq